Emeryci dostaną miliard

aktualizacja: 13.01.2014, 08:28
Emeryci dostaną miliard
Emeryci dostaną miliard
Foto: www.sxc.hu

Ustawa o zwrocie emerytur zawieszonych w październiku 2011 r. ?już niedługo wejdzie w życie. Pieniądze, razem z odsetkami, otrzyma 40 tys. osób.

Senat w piątek przyjął bez poprawek ustawę o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

Świadczenia zostały zawieszone na fali oszczędności zaproponowanych przez rząd pod koniec 2010 r. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 listopada 2012 r. (sygn. K 2/12), uznał jednak, że odbieranie świadczeń osobom, które w latach 2009–2010 skorzystały z możliwości przejścia na emeryturę bez konieczności rezygnowania z etatu, narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Komu i kiedy wypłacą pieniądze

Z informacji przedstawionych przez ZUS na rozprawie w TK wynikało, że w pierwszych miesiącach po wejściu niekonstytucyjnych przepisów w życie zawieszono wypłatę emerytur dla prawie 40 tys. osób. Głównie nauczycieli szkół powszechnych i akademickich, a także pracowników administracji rządowej i samorządowej, którym nie tak łatwo znaleźć zatrudnienie po przejściu na emeryturę.Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta i następnie musi zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie w ciągu 14 dni od momentu publikacji. Ta procedura zajmie prawdopodobnie około miesiąca. Już w lutym emeryci będą mieli możliwość złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zawieszonego świadczenia razem z odsetkami. Często kwota zwrotu wyniesie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.Co ważne, chociaż ustawa nie przewiduje granicznej daty na złożenie wniosku o zwrot świadczenia, nie ma co z tym zwlekać. Odsetki od zaległości będą naliczane wyłącznie do dnia wejścia ustawy w życie.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE