Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Sikorski krytycznie o planach Wielkiej Brytanii

Radosław Sikorski
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Szef MSZ Radosław Sikorski krytycznie wypowiedział się na Twitterze o planach pozbawienia zasiłków dla pozostajšcych w krajach ojczystych dzieci imigrantów w Wielkiej Brytanii. Rzecznik Davida Camerona poinformował następnie w BBC, że premier nie zmienił stanowiska.
Z zapomogi przewidzianej w prawie unijnym korzysta w Wielkiej Brytanii 25659 polskich dzieci, co czyni je największš grupš wœród beneficjentów. "To jedna ze spraw, którš premier Cameron poruszył w przemówieniu o migracji w marcu ubiegłego roku. Taki poglšd wyznaje od dawna. Dał mu wyraz także w niedzielnym wywiadzie dla BBC" - zaznaczył rzecznik brytyjskiego premiera. Rzecznik wypowiedział się w reakcji na uwagę ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który pytał na Twitterze, czy "skoro Wielka Brytania otrzymała polskich podatników (imigrantów - red.), to czy nie powinna również płacić im œwiadczeń".
Czynišc aluzję do zasady wzajemnoœci obowišzujšcej między członkami UE w sprawach socjalnych, Sikorski dodał, że "także polscy podatnicy nie powinni subsydiować dzieci podatników brytyjskich" i zaprotestował przeciwko, jak to nazwał, "stygmatyzowaniu Polaków". W grudniu rzšd Camerona pozbawił nowych imigrantów z UE możliwoœci ubiegania się o niektóre œwiadczenia przez pierwsze trzy miesišce pobytu i zaostrzył kryteria ich przyznawania. Wskazał przy tym, że zasiłki i zapomogi nie mogš być zachętš do migracji w ramach UE. Natomiast w niedzielnym wywiadzie premier zasygnalizował, że prawo do zapomogi na dzieci dla imigrantów, które pozostały w domu, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselš w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE. Wskazał przy tym na dzieci polskie. Z kolei wczoraj w wywiadzie dla BBC Sikorski powiedział, że rozumie dšżenie Camerona do "usunięcia luk" w systemie œwiadczeń socjalnych, ale zaprzeczył, by polski rzšd już teraz zdecydował, że się im sprzeciwi. Jeœli rzšd brytyjski chce uczynić system œwiadczeń socjalnych mniej hojnym, to powinien zrobić to "bez dyskryminowania i bez piętnowania" żadnej ze społecznoœci imigrantów - przytacza jego wypowiedzi BBC. Stanowisko ministra Sikorskiego przybliżył w komunikacie także polski MSZ. Stwierdza on, że "choć konieczne jest likwidowanie luk w prawie europejskim, to jednak krytykowana przez Camerona unijna polityka nie stanowi luki, ale jest ogólnoeuropejskš zasadš, z której korzystajš także obywatele brytyjscy". Komunikat podkreœla, iż Sikorski przekonany jest, że polscy imigranci wnoszš dodatni wkład do brytyjskiej gospodarki i nie sš obcišżeniem dla brytyjskiego systemu œwiadczeń socjalnych. W jego ocenie sytuacja, w której polskie państwo łoży na oœwiatę i opiekę lekarskš dzieci, których rodzice mieszkajš i pracujš w W. Brytanii jest korzystna dla W. Brytanii, która nie ponosi tych kosztów.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL