Waloryzacja emerytur: podwyżka w 2014 r. będzie symboliczna

aktualizacja: 07.01.2014, 14:40
Rada Ministrów ustaliła w projekcie rozporządzenia wysokość zwiększeni...
Rada Ministrów ustaliła w projekcie rozporządzenia wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Marcowa, procentowa podwyżka będzie symboliczna. Najniższe świadczenia mogą wzrosnąć tylko o 1 proc.

W marcu 2014 r. ZUS zwaloryzuje emerytury i renty z zastosowaniem wskaźnika, którego wysokość poznamy dopiero w lutym.

Ten prognozowany przez rząd ma wynieść 102,14 proc. Ale uwaga! Może być niższy. A to dlatego, że jego wysokość zależy od dwóch parametrów: wysokości inflacji tzw. emeryckiej, czyli wzrostu cen w gospodarstwach domowych emerytów i realnego wzrostu płac w przedsiębiorstwach w ubiegłym roku.

Znaczenie? ma inflacja i...

Inflacja była bardzo niska. Średni wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych od stycznia do czerwca 2013 r. wyniósł 0,9 proc. w stosunku do tych samych miesięcy roku 2012. Ten sam parametr liczony za trzy kwartały 2013 r. wyniósł 1 proc. A w połowie 2013 r. rząd przewidywał, że docelowo będzie on wyższy o 0,9 punktu procentowego i wyniesie 1,9 proc.

...wysokość wynagrodzeń

Oprócz poziomu inflacji uwzględnia się 20 proc. realnego wzrostu płac. Ale pod warunkiem, że te wzrosły. Tutaj tendencja jest zniżkowa. Z roku na rok jest gorzej. W ubiegłym roku w ogóle nie odnotowaliśmy żadnego wzrostu. W 2011 r. był na poziomie 1,2 proc., a w 2010 r. wyniósł ?1,5 proc.A rząd założył, że w 2012 r. roku będzie to 1,2 proc. Ale jego oficjalną i rzeczywistą wysokość poznamy dopiero w lutym. I choć, na szczęście dla świadczeniobiorców, rosną płace w sektorze przedsiębiorstw, to nie ma szans, że będzie wyższy. Co prawda wzrost nie przekłada się na wszystkich zatrudnionych, jednak można mieć nadzieję, że za 2013 r. odnotujemy realny wzrost płac w całej gospodarce. Jego poziom prawdopodobnie nie przekroczy 1 proc.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE