Ulga w składkach ZUS nie dla wszystkich współpracujących

aktualizacja: 07.01.2014, 02:00
Kiedy współpracujący nie kwalifikuje się do uzyskania ulgi w składkach...
Kiedy współpracujący nie kwalifikuje się do uzyskania ulgi w składkach ZUS?
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Niższych składek na ubezpieczenia społeczne nie może płacić ten, kto choć rozpoczyna samodzielny biznes w innym zakresie niż jego wcześniejsza aktywność etatowa, to dopuszcza wykonywanie podobnych usług na rzecz dawnego pracodawcy.

Podstawą wymiaru składek dla prowadzących działalność gospodarczą jest kwota nie niższa niż 60 proc. prognozowanego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej lub nie niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Przypomniał to lubelski oddział ZUS w decyzji 1290 z 10 października 2013 r. (WPI/200000/451/1290/2013).Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zwróciła się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji o wysokości składek, jakie należy opłacać od nowo założonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał, że do 30 listopada 2012 r. pracował jako asystent pośrednika w agencji nieruchomości na umowie o pracę na czas nieokreślony, a rozwiązał ją za porozumieniem stron. Następnie przez pierwszy kwartał 2013 r. dla tej samej agencji realizował umowy-zlecenia. Pozyskiwał oferty do bazy danych biura, dbał o ich reklamę, rozpoznawał potrzeby klientów zainteresowanych zakupem/najmem, realizował zagadnienia prawne związane z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. 22 lipca 2013 r. wnioskodawca rozpoczął własną działalność gospodarczą. Polegała ona na prowadzeniu usług fotograficznych zgodnie z PKD 74.20.Z jako działalnością główną oraz na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami (PKD 68.31.Z) ?i działalności agencji reklamowych (PKJD 73.11.Z) jako aktywnościami dodatkowymi.
Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Uzyskaj dostęp do pełnych treści.

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE