Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Balcerowicz o zmianach w waloryzacji emerytur: propagandowa zagrywka

Leszek Balcerowicz
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
W kraju, gdzie poważnie traktuje się wyborców, nie rzuca się pomysłu i hasła, tylko publikuje szczegółowe opracowanie. Emerytury z ZUS-u sš totalnie upolitycznione - mówi o nowej propozycji ministra pracy Balcerowicz
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił propozycję nowych zasad waloryzacji rent i emerytur. Jak wyjaœniał dziœ na antenie radiowej Jedynki, zwiększenie œwiadczeń o współczynnik inflacji i 20% realnego wzrostu płac (tak jak to było do 2012 roku) ma dotyczyć tylko tych pobierajšcych najmniejsze emerytury i renty, zaœ w przypadku reszty emerytów, waloryzacja ma przebiegać tylko w oparciu o inflację. Pomysł ten - a raczej sposób jego przedstawienia - skrytykował Leszek Balcerowicz, który był goœciem "Sygnałów Dnia". - Ja podchodzę dosyć sceptycznie do takich nagłych inicjatyw. W kraju, gdzie poważnie traktuje się wyborców, wydaje się najpierw białš księgę, to znaczy obszerne, jasne opracowaniem z konkretami, żeby ludzie, w tym specjaliœci, mogli się odnieœć. My natomiast mamy na czołówce jakiœ artykuł - komentował Balcerowicz -  Dla mnie to jest taka propagandowa zagrywka - dodał.
Były wicepremier zaznaczył, że w większoœci krajów waloryzacja jest zależna od inflacji.  Jednak według niego nowy pomysł uwydatnia problemy, jakie tworzy ograniczenie OFE, bo emerytury ZUS sš "upolitycznione". - Zaraz po œwiętach mamy nowe pomysły, ale proszę zauważyć – jeżeli dojdzie do tego, że zlikwiduje się drugi filar, to emerytury będš totalnie upolitycznione, bo ZUS nie gromadzi pieniędzy, tylko wypłaca to, co zapiszš politycy w ustawach i potem zależnie od tego, ile tych pieniędzy będzie, a to z kolei głównie zależy od gospodarki. I to jest pole dla różnych obietnic, inicjatyw politycznych - powiedział Balcerowicz - Dlatego proszę nie reagować na hasła, reagowanie na hasła to jest reagowanie na to, co politycy chcieliby mieć od dziennikarzy i ludzi - zaapelował. Balcerowicz wezwał również, by więcej od polityków wymagać, szczególnie zaœ, by wymagać przestrzegania konstytucji, która według niego jest "deptana". - W Polsce ponieważ zbyt mało mamy ludzi wymagajšcych od polityków przestrzegania Konstytucji, to politycy nagminnie Konstytucję łamiš, to znaczy proponujš rozwišzania, o których z góry wiadomo zdaniem wielu ekspertów, że naruszajš lub mogš naruszać Konstytucję - powiedział, odnoszšc się do przeprowadzonej mimo wštpliwoœci reformy OFE. - Jeżeli temu się bardziej nie przeciwstawimy, to ona będzie œwistkiem papieru, a przypominam, że Konstytucja jest podstawš całego gmachu prawa - skwitował Balcerowicz. "Nowelizacja ustawy o OFE to krok we właœciwym kierunku"
ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL