Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Syria: gdzie zniknęła powstańcza armia?

AFP
Jeden z najważniejszych dowódców Wolnej Armii Syryjskiej przeszedł na stronę fundamentalistów powišzanych z Al-Kaidš. Najważniejszy – uciekł.
Właœciwie nikt dokładnie nie wie, jak to się stało, że drobny przemytnik Saddam Dżamal stanšł na czele walczšcych na wschodzie Syrii oddziałów Wolnej Armii Syryjskiej. Jego liczšca blisko 1000 powstańców Brygada Allah Akbar uchodziła za najwaleczniejszš w regionie, a on cieszył się opiniš charyzmatycznego i dzielnego dowódcy. I tak było aż do opublikowania w Internecie nagrania, na którym siedzšc na tle czarnej flagi radykałów z powišzanego z Al-Kaidš Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIS) Dżamal informuje, że przechodzi na ich stronę. Natychmiast pojawiły się komentarze, że to nie jest przypadek odosobniony, bo w poprzednich miesišcach tysišce powstańców dołšczyły do grup uznawanych za fundamentalistyczne. Wielu przy tym powtarzało, że czyni to, bo nie wierzy już w pomoc Zachodu dla antyrzšdowej rebelii i nie chce walczyć w oddziałach, którym brakuje uzbrojenia, a nawet żywnoœci. Z wojskami reżimowymi walczy dziœ nawet 60 tysięcy fundamentalistów
Przypadek Dżamala jest jednak inny, bo nigdy dotšd na stronę fundamentalistów nie przeszedł tak ważny dowódca i to pomimo że ISIS zadała mu ciosy nie mniej dotkliwe niż reżim, zabijajšc dwóch braci, kolejnego porywajšc oraz organizujšc serię zamachów, z których ledwo uszedł z życiem. Dżamal zresztš nie ograniczył się tylko do przejœcia na stronę radykałów czy oskarżania Zachodu o niewywišzanie się z obietnic pomocy. „Arabskie i zachodnie służby wywiadowcze decydujš, w których bitwach ma brać udział Wolna Armia Syryjska i kiedy ma to robić" – mówił podczas 32-minutowego nagrania i barwnie opisywał narady w sztabie Wolnej Armii, „w których brali też udział oficerowie wywiadów z Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Emiratów Arabskich i Kataru, ale przede wszystkim z państw zachodnich, głównie Amerykanie, Brytyjczycy i Francuzi". Niedawny dowódca Wolnej Armii podczas nagrania oskarżył Zachód o to, że „nigdy nie pozwoli, by Syria stała się państwem islamskim". Dżamal powtórzył także zarzuty formułowane przez grupy powišzane z Al–Kaidš, że „umiarkowana Wolna Armia, gdy tylko obalony zostanie reżim Asada, została już przygotowana przez państwa arabskie i Zachód do tego, by zwrócić broń przeciw ugrupowaniom uznawanym za ekstremistyczne". Nie jest to jedyny ani nawet nie największy cios zadany  ostatnio Wolnej Armii. Jej głównš kwaterę tuż przy granicy z Turcjš w ubiegłym tygodniu przejęły oddziały fundamentalistów, a głównodowodzšcy powstańców gen. Salim Idris musiał się ponoć salwować ucieczkš na terytorium Turcji. Zaraz potem wyjechał, prawdopodobnie do Kataru, i nie jest jasne, czy zamierza wrócić. Konsekwencjš tych wydarzeń było ogłoszone przez Waszyngton i Londyn czasowe zawieszenie dostaw pomocy dla rebeliantów w tym regionie. Aaron Zelin z waszyngtońskiego Instytutu Polityki Bliskowschodniej wyliczył, że w Syrii walczy dziœ do 60 tys. fundamentalistów, z czego „większoœć pod sztandarem Frontu an-Nusra [także powišzany jest z Al-Kaidš – red.] oraz w mniejszym stopniu z szeregach ISIS". Od kilku miesięcy roœnie także w siłę organizacja Front Islamski sponsorowana wbrew protestom USA przez Saudyjczyków. Do tego z reżimem walczy także Wolna Armia Syryjska. Jeszcze rok temu była największš i najbardziej liczšcš się organizacjš powstańczš. Szacowano, że w jej szeregach jest ponad 100 tys. ludzi. Dziœ mówi się o góra 40 tys. Taki podział sił może przekreœlić szanse na porozumienie podczas konferencji pokojowej w Genewie, która ma się zaczšć 22 stycznia (wczoraj jej termin potwierdził wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdar Brahimi). Damaszek już zapowiedział, że nie będzie rozmawiać z „żadnš popieranš z zagranicy organizacjš terrorystycznš". Tymczasem prodemokratyczna opozycja, składajšca się z po cichu zwalczajšcych frakcji oraz Wolna Armia Syryjska atakowana przez wojska rzšdowe i przez fundamentalistów tracš niemal z dnia na dzień na sile i znaczeniu.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL