Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Brescia na cztery pory roku

archiwum prywatne, Anna Kłossowska kloss Anna Kłossowska
Na narty, nad morze, do odkrywania prehistorii i starożytnoœci oraz smakowania wina zapraszało lombardzkie miasto podczas warsztatu. Do Brescii pojechali też polscy touroperatorzy
Cortina Travel, Furnel Travel i Nesto Andrzej Walczak – te trzy biura podróży oraz dwie dziennikarki zostali zaproszeni na warsztat Arte' in citta, Sztuka w mieœcie, zorganizowany przez lokalnš organizację turystycznš Bresciatourism w Brescii. - Nasze miasto jest cišgle nieznane zagranicznym turystom – zauważa Emilio del Bono, burmistrz Brescii. – Tymczasem figuruje na liœcie UNESCO dzięki zabytkowemu kompleksowi Santa Giulia-San Salvatore wraz z otaczajšcš go strefš archeologicznš, uważanš za najcenniejszš w północnych Włoszech. Pół godziny stšd mamy nasze „morze", czyli jezioro Garda, a w pobliżu rozpoœcierajš się winnice  Franciacorta. W godzinę dojedzie się do doliny Camonica słynšcej z tysięcy rysunków naskalnych z IV w p.n.e. – również na liœcie UNESCO, na narty, ale i do Mediolanu oraz miasta zakochanych - Werony. Dlatego też organizujšc prezentację i spotkanie z touroperatorami pragniemy popularyzować nasze strony – dodaje.

Polacy mile widziani

Na spotkanie zaproszono w sumie 20 zagranicznych touroperatorów – najwięcej z Francji, bo aż pięciu, a następnie z Polski i Niemiec – po trzech, Rosji, Belgii i Szwecji – po dwóch oraz po jednym z Danii, Austrii i Norwegii. Wœród zagranicznych mediów Polacy jako jedyni mieli dwóch reprezentantów.
Wszyscy uczestnicy dostali foldery z pięknymi zdjęciami przetłumaczone na polski, co na włoskich imprezach branżowych jest raczej nowoœciš. Zawierały one pełnš ofertę turystycznš prowincji: od sztuki, poprzez wakacje aktywne, góry i narciarstwo, golf i spa do wina. Nota bene prowincja Brescii uchodzi za jednš z najlepiej radzšcych sobie pod względem ekonomicznym we włoskim kryzysie i to na każdym kroku widać. Warsztaty były zorganizowane niezwykle sprawnie, a charakterystycznych dla Włochów kłopotów z porozumieniem się z zagranicznym klientem tym razem nie było – wszyscy uczestnicy mówili lepiej lub gorzej, ale zrozumiale, po angielsku. – Liczba turystów z Polski i Rosji stale roœnie – mówi Carlo Massoletti, dyrektor generalny Bresciatourism. – Przede wszystkim nad jeziorem Garda, gdzie można wypoczywać w kurortach z bardzo rozwiniętš bazš noclegowš i uprawiać sporty wodne. Jednak naszym celem jest pokazanie teraz innych możliwoœci wypoczywania, połšczonych ze zwiedzaniem. W tym najnowszych naszych pereł, jak dopiero odkryta IV Cela Œwištyni Republikańskiej – zaznacza. To rzeczywiœcie wyjštkowe miejsce, na razie udostępnione tylko uczestnikom warsztatu, bo pełne fresków pomieszczenia przypominajš do złudzenia salony domów starożytnej elity w Pompejach i Herkulanum – prawdopodobnie zresztš malowali je ci sami artyœci!

Czym chata bogata

Brescię i prowincję reprezentowało na imprezie  25 podmiotów, w tym Stowarzyszenie Hotelarzy z Brescii (w sumie siedem obiektów, m.in. Best Western – Hotel Brescia Est). – Kiedyœ w naszych hotelach zatrzymywali się pojedynczy Polacy, biznesmeni. Obecnie sš to całe rodziny, wybierajšce przede wszystkim trzy, ale i cztery gwiazdki, bo za noc w hotelu tej kategorii cena wynosi tylko 80 euro – podkreœla Alessandro Fantini, przewodniczšcy stowarzyszenia. – Poza tym, jeœli wczeœniej wasi rodacy trafiali do nas przez przypadek, to teraz coraz częœciej robiš to œwiadomie i wiedzš, czego chcš, a my staramy się im to dać – dodaje. W każdym hotelu jest pełno folderów promujšcych miasto i okolice, jak w pokazowym, pięciogwiazdkowym Vittoria, pełnym marmurów i żyrandoli ze szkła z weneckiej wyspy Murano. – Bicie miedzianych monet, mielenie ziarna połšczone z pieczeniem chleba, lepienie glinianych garnków – w naszym Archeoparku dzieciaki i doroœli nie będš się nudzić – gwarantuje Vanessa Marcolla, reprezentujšca interaktywny park, stworzony w Val Camonica tuż obok strefy autentycznych, prehistorycznych rysunków naskalnych. Można tutaj zatrzymać się w odtworzonych domkach na palach, pływać pirogš, poznać historię sprzed tysięcy lat, z czego często korzystajš wycieczki szkolne. – Mamy kompletnš ofertę dla Polaków nad jeziorem – chwali się Greta Capelli z Konsorcjum Jeziora Garda Lombardia. – W północnej częœci wybrzeża nastawiamy się na sporty wodne, w południowej na zwiedzanie – chociażby willi pisarza Gabriela D'Annunzia połšczone z degustacjš win. Przyznaję jednak, że Garda jest obecnie zdominowana przez Rosjan, którzy nocujš w 4-5 gwiazdkowych obiektach. Dlatego na targi wybieramy się głównie do Moskwy – dodaje. – Nie da się ukryć, że najwięcej Polaków do naszej prowincji przyjeżdża na narty – w rejon Adamello – zauważa Monica Danieletti, reprezentujšca prowincję Brescii. Z kolei Carolina Giorgietti proponuje turystykę rowerowš na Nizinie Padańskiej.

Fortepiany i samochody sportowe

Zaproszeni na warsztat touroperatorzy z Polski nie kryli zadowolenia. – Bardzo dobrze przygotowana impreza, mnóstwo informacji i możliwoœć skontaktowania się z touroperatorami z innych krajów – to bez wštpienia atuty – mówi Magdalena Nawrocka z Nesto. – Dotšd nie znałam w ofercie tego rejonu Włoch, a przecież ten kraj to jeden z głównych kierunków oferowanych przez moje biuro. Myœlę, że najciekawsza jest propozycja nad jeziorem Garda, zwiedzanie połšczone z degustacjš wina w rejonie Franciacorta. - Dzięki tym warsztatom zyskałam pomysły na nowe programy – cieszy się Izabela Szybińska z Cortina Travel. – Warto w nich pokazać muzeum starych samochodów Mille Miglia, Muzeum Mody, czy zaprosić na koncerty Konkursu Pianistycznego – planuje. Konkurs Pianistyczny w Bresci, o którym wspomina Szybińska gromadzi gwiazdy – w tym roku był niš Rafał Blechacz. Z kolei Mille Miglia organizuje od 1927 r. co roku, w maju paradę aut sportowych, œcišgajšcš fanów motoryzacji  z całego œwiata. – Bardzo dobrym pomysłem jest połšczenie warsztatu z możliwoœciš zwiedzenia całego regionu – zauważa z kolei Jadwiga Jabłonkowska z Furnel Travel. Rzeczywiœcie, wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli wzišć udział w jednej z czterech wycieczek organizowanych przez Bresciatourism do najciekawszych miejsc regionu: nad jezioro Garda, do rejonu winiarskiego Franciacorta – połšczone z oglšdaniem tamtejszych, œredniowiecznych zamczysk,  szlakiem prehistorycznym do Doliny Camonica oraz na Nizinę Padańskš.
ródło: turystyka.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL