Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Rumunia: Chevron wstrzymał po protestach poszukiwania gazu łupkowego

Bloomberg
Amerykański koncern naftowy Chevron wstrzymał w sobotę, po raz drugi w cišgu dwóch miesięcy, poszukiwania gazu łupkowego we wschodniej Rumunii, z powodu akcji protestacyjnej przeciwników szczelinowania hydraulicznego, czyli metody wydobywania tego surowca
Tym razem uczestnicy akcji protestacyjnej przedarli się przez ogrodzenie z drutu kolczastego, zabezpieczajšce miejsce koło miasteczka Pungesti, gdzie Chevron szuka gazu łupkowego. W ostatnich miesišcach protesty przeciwko wydobywaniu gazu łupkowego gromadzš w Rumunii tysišce ludzi. Zgodę na eksploracyjne odwierty koło Pungesti Chevron uzyskał w paŸdzierniku, ale szybko musiał przerwać tam prace, gdy okoliczni mieszkańcy zablokowali drogę dojazdowš. Wiercenia wznowiono 2 grudnia. W sobotę około 300 policjantów z oddziałów prewencji próbowało zapobiec przedostaniu się podobnej liczby demonstrantów na teren wierceń, ale pewnej liczbie przeciwników gazu łupkowego udało się sforsować ogrodzenie.
Demonstranci skandowali "powstrzymać Chevron" i nieœli transparenty z napisem "wiercenia niedozwolone". Policja zatrzymała kilkudziesięciu uczestników protestu. Przedstawiciele koncernu poinformowali, że doszło do uszkodzenia sprzętu i że wstrzymano prace z powodu "niebezpiecznych warunków, stworzonych przez bezprawne, agresywne działania protestacyjne". Amerykanie szacujš, że w Rumunii może być nawet 1,4 biliona metrów szeœciennych gazu łupkowego; zaspokoiłoby to zapotrzebowanie Rumunii na ten surowiec przez ponad 100 lat. Krytycy wydobywania gazu łupkowego twierdzš, że szczelinowanie hydrauliczne (wpompowywanie pod wielkim ciœnieniem wody i chemikaliów do podziemnych formacji skalnych, by wypchnšć gaz) może spowodować skażenie wód gruntowych i wywoływać niewielkie trzęsienia ziemi. Z kolei zwolennicy tej metody utrzymujš, że jest ona bezpieczna i powołujš się na przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie jest z powodzeniem stosowana. Agencja Reuters odnotowuje, że w ramach pięcioletniego programu poszukiwań gazu łupkowego w Rumunii Chevron nie przewiduje szczelinowania hydraulicznego.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL