Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Drogie przejazdy naszych ministrów

Bartosz Arłukowicz oraz jego zastępca majš rzšdowe auta, a biorš pienišdze na paliwo z Sejmu
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Sejm. Wydatki na paliwo to jedna z najwyższych kwot w finansach na działalnoœć posłów. Jednak w Sejmie brakuje pomysłów, jak zmienić kontrowersyjne zasady refundacji podróży parlamentarzystów.
Problem opisaliœmy we wczorajszej „Rz". Zgodnie z przepisami posłowie mogš występować o zwrot wydatków na paliwo prywatnego auta „w zwišzku z wykonywaniem mandatu". Prawo nie robi jednak wyjštku dla posłów będšcych ministrami i wiceministrami. Choć niemal bez ograniczeń mogš korzystać z samochodów służbowych, i tak występujš o zwrot kosztów paliwa prywatnego auta. Paliwo to druga po pensjach dla pracowników kwota wydatków poselskich Przykładowo: o 27 tys. zł wystšpił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, a o 20 tys. były minister transportu Sławomir Nowak, który formalnie nie posiada własnego samochodu. O wysoki zwrot kosztów wystšpiło też kilku wiceministrów.
Z danych Kancelarii Sejmu wynika, że w 2012 roku za paliwo zwróciła ogółem posłom niemal 12 mln zł. To 18 proc. wszystkich wydatków. Więcej zapłacono tylko za wynagrodzenia pracowników biur. W odróżnieniu od innych wydatków na działalnoœć, starajšc się o zwrot kosztów paliwa, posłowie nie muszš wystawiać faktur. – W przypadku ministrów to sytuacja co najmniej dwuznaczna – uważa rzecznik SLD Dariusz Joński. Jednak w Sejmie brakuje pomysłów na to, jak zmienić zasady refundacji kosztów. Za utrzymaniem obecnych opowiada się m.in. Jerzy Budnik z Platformy. – Jeœli wpadniemy w trans regulowania wszystkiego prawem, w gšszczu przepisów połapiš się tylko prawnicy – ostrzega z kolei Stanisław Żelichowski z PSL. Podobny poglšd reprezentujš jednak nawet niektórzy posłowie opozycji. – Nie wiem, czy obowišzek składania faktur cokolwiek da. Z samochodu posła zawsze będzie mogła korzystać inna osoba – tłumaczy Elżbieta Witek z PiS. Bardziej zdecydowany jest wiceszef Komisji Regulaminowej Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS. – Prezydium Sejmu powinno podjšć uchwałę interpretacyjnš, że w przypadku posłów – członków rzšdu nie rozlicza się przejazdów służbowych – tłumaczy. Jak ustaliła „Rz", podczas szkoleń dla posłów, już teraz pracownicy Kancelarii Sejmu uczulajš ich, by nie występowali o zwrot kosztów paliwa, gdy pełniš funkcje w rzšdzie.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL