W 2014 r. rosną stawki karty podatkowej

aktualizacja: 03.12.2013, 13:34
Usługi utrzymania i pielęgnacji zwierząt także są opodatkowane w formie karty podatkowej

W 2014 r. o 1 proc. wyższe będą stawki karty podatkowej - najprostszej z form rozliczania podatku dochodowego

W Monitorze Polskim z 28 listopada pod poz. 956 opublikowano obwieszczenie ministra finansów z tabelami stawek karty podatkowej  oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2014 r.

Stawki te są co roku podwyższane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie trzech pierwszych kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu z roku ubiegłego, ogłaszanemu przez prezesa GUS. Wskaźnik w okresie I-III kwartału 2013 r. w stosunku do I-III kwartału 2012 r. wyniósł 101, a więc  stawki karty na rok 2014 wzrosną o 1 proc. (zobacz załącznik do obwieszczenia)
Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczania podatku dochodowego. Mogą z niej korzystać osoby prowadzące drobną działalność usługową i wytwórczo-usługową, handlową bądź gastronomiczną oraz wolne zawody. Kartę mogą zatem wybrać np. lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki taksówkarze, ślusarze, fotograficy, krawcy, szewcy.Ta forma opodatkowania nie wymaga prowadzenia żadnych ewidencji, a wysokość podatku nie zależy od wysokości przychodów. Jest ustalana kwotowo przez urząd skarbowy, który przy wymiarze bierze pod uwagę rodzaj i zakres działalności, ilość pracowników zatrudnionych u podatnika oraz liczbę mieszkańców w miejscowości, w której prowadzi on działalność. W przypadku wolnych  zawodów uwzględnia się liczbę godzin przeznaczonych w miesiącu na wykonywanie profesji.Na przykład fryzjerka damska wykonująca swe usługi w miejscowości liczącej 5–50 tys. osób, która nie zatrudnia pracowników, zapłaci w 2014 r. 140 zł miesięcznie (obecnie 139 zł).  Z kolei lekarz wykonujący zawód przez ponad 96 godzin w miesiącu płaci obecnie 1646,40 zł podatku, a w 2014 zapłaci 1660,80 zł.
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE