Jak sporządzić testament i przekazać majątek

aktualizacja: 29.11.2013, 08:50
Testament koniecznie musi być napisany odręcznie
Testament koniecznie musi być napisany odręcznie
Foto: www.sxc.hu

Choć kodeks cywilny reguluje ogólne zasady dziedziczenia, to każdy ma prawo zdecydować, kto będzie właścicielem jego dóbr po śmierci.

REDAKCJA POLECA
Spadkodawca określa w testamencie, kto będzie jego spadkobiercą. Aby wyrazić swoją wolę, może spisać go osobiście, nadając tytuł „Testament", wpisując datę i podpisując się pod napisanym tekstem. Koniecznie musi być napisany odręcznie.

Pisany odręcznie

W testamencie należy wymienić osoby, którym będzie przekazany majątek, i to, w jakiej części. Można też wskazać konkretne osoby, którym mają przypaść ruchomości, np. kolekcja książek, auto. Warto wtedy podać np. numer rejestracyjny, markę. Można też polecić spadkobiercom określone działanie, np. wnuczce ukończenie studiów. Niewypełnienie tej woli nie ma wpływu na jej dziedziczenie. Jeśli część majątku ma przypaść osobie niebędącej spadkobiercą według k.c., warto zaznaczyć, że jest on zapisobiercą, np. że wolą spadkodawcy jest, aby jako zapisobierca otrzymał obraz. Nie jest wymagane żadne poświadczanie takiego testamentu przez świadków czy notariusza. Sporządzony z zachowaniem powyższych wymogów jest ważny.Należy jednak pamiętać, że nieważny jest testament, w którym swoją wolę wyraża więcej niż jeden spadkodawca, np. robi to wspólnie z małżonkiem czy partnerem.Możliwe jest złożenie testamentu do depozytu u notariusza. Jednorazowa opłata wynosi ok. 70 zł. Do tego trzeba doliczyć 20 zł za każdy następny miesiąc przechowywania w depozycie.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE