Pismo urzędowe musi być zrozumiałe

aktualizacja: 19.11.2013, 02:00

Najważniejszy problem związany z lekturą pism urzędowych to ich zrozumiałość - uważa Radosław Pawelec, wykładowca Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Rz: Jakie problemy językowe najbardziej rzucają się panu w oczy przy lekturze pism urzędowych?Radosław Pawelec: Najważniejszy problem związany z lekturą pism urzędowych to ich zrozumiałość. Mają go na pewno duże grupy odbiorców. Kłopot ten nie dotyczy prawników, radzi sobie też większość dziennikarzy, ale ludzie młodzi albo starsi, osoby niemające choćby średniego wykształcenia – a przecież dużo jest takich osób i one są tak samo dobrymi obywatelami naszego kraju – mają problem ze zrozumieniem tego, co urząd do nich pisze. Jest to bardzo poważna kwestia, która może powodować – nie mówiąc już o tym, że państwo się zacina w swoim działaniu – zjawisko wykluczenia społecznego: całe duże grupy społeczne nie rozumieją, czego ich własne państwo od nich oczekuje.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE