Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Apel ministra Francji przed wyższym VAT

Francuski minister finansów zaapelował do handlu detalicznego, aby nie przerzucał na konsumentów podwyżki podatku VAT od 1 stycznia, bo niezadowolenie w społeczeństwie roœnie.
Minister Pierre Moscovici oœwiadczył w rozgłoœni RTL, że nie zrezygnuje z planów podwyższenia głównej stawki VAT z 19,6 proc. do 20 proc. od 1 stycznia, mimo gwałtownych protestów  w zachodniej częœci kraju. Zwrócił się natomiast do sieci handlu detalicznego - które już sš w trudnej sytuacji, bo majš marze mniejsze od europejskich konkurentów - by nie podnosiły cen. - Nikt nie musi uwzględniać podwyżki podatku w swych cenach. Ważne jest moim zdaniem pokazanie chlubnego  zachowania, zwłaszcza w sektorze handlu detalicznego, który powinien wykazać poczucie obywatelskie razem ze społeczeństwem - powiedział. Wysokie koszty pracownicze wpłynęły na marże sieci Carrefour, Leclerc i Casino, wywołujšc krytyczne wypowiedzi szefów, ze zadekretowana przez prezydenta podwyżka podatku będzie niezasłużonš karš dla nich.
Rzšd obiecał skończyć z podwyżkami podatków, po wejœciu w życie podwyżek w 2014 r., w tym  nowego progu 75 proc. podatku dochodowego. Rzšd zawiesił do odwołania planowany podatek od dużych ciężarówek po gwałtownych protestach  w Bretanii. Do końca roku obowišzujš we Francji: - podstawowa stawka 19,6 proc. na większoœć towarów i usług, - zmniejszona 7 proc. na płody rolne, mieszkania asocjalne, transport zbiorowy, restauracje, remonty mieszkań, bilety wstępu do kin, teatrów, muzeów, -  stawka ograniczana 5,5 proc. na żywnoœć, sprzęt i usługi dla osób niepełnosprawnych, gaz i elektrycznoœć, stołówki szkolne, ciepło ze Ÿródeł odnawialnych, ksišżki, -   stawka specjalna 2,1 proc. na leki objęte ubezpieczeniem, sprzedaż żywych zwierzšt rzeŸnych, niektóre spektakle, czeœć prasy.
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL