Podatku Belki nie będzie, gdy oszczędności zostaną wydane na zakup mieszkania

aktualizacja: 15.11.2013, 07:49
Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak ...
Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak Ministerstwo Finansów uzasadnia propozycję nowej ulgi
Foto: www.sxc.hu, Dorota Gajos-Kaniewska jaga Dorota Gajos-Kaniewska

Osoby, które przeznaczą pieniądze z konta na własne lokum, nie zapłacą podatku od odsetek.

Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak Ministerstwo Finansów uzasadnia propozycję nowej ulgi w projekcie nowelizacji ustawy o PIT.

Zakłada zwolnienie z daniny odsetek od kwot zbieranych przez przynajmniej pięć lat na własne lokum. Można je gromadzić na koncie bankowym albo rachunku w SKOK. Czy da to realne korzyści beneficjentom? – To zależy od wysokości zgromadzonych oszczędności – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Załóżmy, że ktoś odkłada 500 zł miesięcznie i wpłaca je na rachunek z 6-proc. odsetkami. Po pięciu latach ma 30 tys. zł oszczędności, odsetki to 5 tys. zł, a podatek 950 zł. Korzyść jest więc niewielka. Jeżeli jednak ma 500 tys. zł i trzyma przez pięć lat te pieniądze na rachunku, to dzięki zwolnieniu może nie zapłacić ponad 33 tys. zł podatku – wyjaśnia.

Cel ściśle określony

Oczywiście środki trzymane na koncie trzeba przeznaczyć na konkretne cele. Przede wszystkim zakup domu, mieszkania albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.Jakie będą skutki ulgi?

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE