Podatku Belki nie będzie, gdy oszczędności zostaną wydane na zakup mieszkania

aktualizacja: 15.11.2013, 07:49
Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak ...
Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak Ministerstwo Finansów uzasadnia propozycję nowej ulgi
Foto: www.sxc.hu, Dorota Gajos-Kaniewska jaga Dorota Gajos-Kaniewska

Osoby, które przeznaczą pieniądze z konta na własne lokum, nie zapłacą podatku od odsetek.

Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak Ministerstwo Finansów uzasadnia propozycję nowej ulgi w projekcie nowelizacji ustawy o PIT.
Zakłada zwolnienie z daniny odsetek od kwot zbieranych przez przynajmniej pięć lat na własne lokum. Można je gromadzić na koncie bankowym albo rachunku w SKOK. Czy da to realne korzyści beneficjentom?
– To zależy od wysokości zgromadzonych oszczędności – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Załóżmy, że ktoś odkłada 500 zł miesięcznie i wpłaca je na rachunek z 6-proc. odsetkami. Po pięciu latach ma 30 tys. zł oszczędności, odsetki to 5 tys. zł, a podatek 950 zł. Korzyść jest więc niewielka. Jeżeli jednak ma 500 tys. zł i trzyma przez pięć lat te pieniądze na rachunku, to dzięki zwolnieniu może nie zapłacić ponad 33 tys. zł podatku – wyjaśnia.

Cel ściśle określony

Oczywiście środki trzymane na koncie trzeba przeznaczyć na konkretne cele. Przede wszystkim zakup domu, mieszkania albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Jakie będą skutki ulgi?
– Zachęty podatkowe generalnie zwiększają popyt na mieszkania – zauważa Marta Kosińska z portalu szybko.pl, zajmującego się badaniem rynku nieruchomości. – Zwolnienie z PIT odsetek od oszczędności będzie miało pozytywny, aczkolwiek niewielki wpływ na mieszkalnictwo. Jest to dobra informacja z punktu widzenia rynku wtórnego, który został pominięty w rządowym programie MdM – podkreśla.
Propozycja Ministerstwa Finansów podoba się bankowcom. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zapowiada, że zostaną przygotowane specjalne produkty oszczędnościowe i kredytowe uwzględniające nowe rozwiązania. I wyraża nadzieję, że zmiana ustawy o PIT będzie ważną częścią szerszego programu finansowania mieszkalnictwa w naszym kraju.

Warunki zwolnienia

Grzegorz Gębka przestrzega jednak, że zwolnienie ma swoje warunki. Przykładowo, posiadacz rachunku będzie musiał w ciągu trzech miesięcy od zakończenia oszczędzania przedstawić bankowi dokument stwierdzający przeznaczenie środków na cel mieszkaniowy.
Potem jest miesiąc na przekazanie pieniędzy zbywcy. I kolejny miesiąc na przedstawienie bankowi dokumentu potwierdzającego nabycie nieruchomości lub prawa. Jeśli inwestor nie spełni tych warunków, straci prawo do zwolnienia.
– Doświadczenia z urzędami pokazują, że niechętnie akceptują odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania – mówi Grzegorz Gębka. – Dlatego zawsze warto skalkulować, czy bardziej opłacalne nie są czasem inne formy inwestowania oszczędności, niegrożące sporem z fiskusem – podpowiada.
Proponowana nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.
Etap legislacji: skierowane do Rady Ministrów
OPINIA DLA "RZ"
Anna Welsyng, radca prawny, doradca podatkowy
Zwolnienie z podatku odsetek od oszczędności przeznaczonych na zakup mieszkania lub domu to dobry pomysł. Wielkich kokosów dla inwestorów z tego nie będzie, ale powinno zachęcić do oszczędzania na własne lokum, co jest ważne także w kontekście zaostrzanej polityki kredytowej banków (od przyszłego roku konieczny będzie wkład własny). Oczywiście, gdyby ustawodawca chciał porządnie rozkręcić rynek mieszkaniowy, wprowadziłby bardziej konkretne zachęty. Coś na kształt starych ulg budowlanych, które dawały naprawdę duże korzyści podatkowe. Wiemy jednak doskonale, że budżetu nie stać obecnie na takie rozwiązania. Reasumując, jeśli zmiany wejdą w życie, osoby planujące inwestycję mieszkaniową powinny brać pod uwagę także możliwość zaoszczędzenia na podatku.

POLECAMY

KOMENTARZE