Podatku Belki nie będzie, gdy oszczędności zostaną wydane na zakup mieszkania
aktualizacja: 15.11.2013, 07:49
Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak Ministerstwo Finansów uzasadnia propozycję nowej ulgi

Osoby, które przeznaczą pieniądze z konta na własne lokum, nie zapłacą podatku od odsetek.

Oszczędzanie na cele mieszkaniowe zasługuje na wsparcie państwa – tak Ministerstwo Finansów uzasadnia propozycję nowej ulgi w projekcie nowelizacji ustawy o PIT. Zakłada zwolnienie z daniny odsetek od kwot zbieranych przez przynajmniej pięć lat na własne lokum. Można je gromadzić na koncie bankowym albo rachunku w SKOK. Czy da to realne korzyści beneficjentom? – To zależy od wysokości zgromadzonych oszczędności – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Załóżmy, że ktoś odkłada 500 zł miesięcznie i wpłaca je na rachunek z 6-proc. odsetkami. Po pięciu latach ma 30 tys. zł oszczędności, odsetki to 5 tys. zł, a podatek 950 zł. Korzyść jest więc niewielka. Jeżeli jednak ma 500 tys. zł i trzyma przez pięć lat te pieniądze na rachunku, to dzięki zwolnieniu może nie zapłacić ponad 33 tys. zł podatku – wyjaśnia.

Cel ściśle określony

Oczywiście środki trzymane na koncie trzeba przeznaczyć na konkretne cele. Przede wszystkim zakup domu, mieszkania albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jakie będą skutki ulgi?

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Prawo pracy z GWW: Gdy spóźniasz się z wynagrodzeniem