11. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska - wyniki aukcji

aktualizacja: 28.10.2013, 19:16
Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy, Nieśmiały bandyta, Groźny bandy...
Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy, Nieśmiały bandyta, Groźny bandyta, 1931
Foto: Fotografia Kolekcjonerska.pl

Najwyższą cenę na przeprowadzonej wczoraj w Warszawie aukcji fotografii mistrzów uzyskały dwa portrety Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Przedstawiające Witkacego „Nieśmiały Bandyta" i „Groźny bandyta" z 1931 r. sprzedano za 60 tys. zł, czyli kwotę dwukrotnie wyższą od ceny wywoławczej.
Ponad 60 proc. zdjęć z oferty aukcji zorganizowanej w ramach 11. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska znalazło nabywców, za sumę przekraczającą 300 tys. zł. Jest to najlepszy wynik w historii projektu.
Na drugim miejscu, pod względem rekordowej sprzedaży, znalazła się praca Kacpra Kowalskiego „Plaża #7" z cyklu „Plaża" z 2013 r. Ta pierwsza w dorobku artysty fotografia kreacyjna, przygotowana w dużym formacie 148 x 248 cm, została sprzedana za 36 tys. zł przy cenie wywoławczej 20 tys. zł.
Powyżej 10 tys. zł wylicytowano jeszcze prace dwóch artystow. Józefa Robakowskiego „Obraz kalejdoskopowy" z 1970 roku, jeden z pierwszych w Polsce foto-obrazów konceptualno-analitycznych, sprzedano za 12 tys. zł. W wyniku żywiołowej licytacji sprzedano za 13 tys. zł zestaw dwóch fotokolaży autorstwa Jana Dziaczkowskiego. Warto zaznaczyć, że dzięki uprzejmości spadkobierców artysty dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wydanie albumu prezentującego twórczość Dziaczkowskiego, nad którym obecnie pracuje Fundacja Sztuk Wizualnych.
Wśród prac, które uzyskały największe przebicie w stosunku do cen wywoławczych znalazły się: „Spojrzenie" Jerzego Kosińskiego z 1957 r. (cena sprzedaży 4500 zł, wywoławcza 1500 zł), „Antyfotografia" Jerzego Lewczyńskiego z 1959 r. (cena sprzedaży 4500 zł, wywoławcza 1800 zł) oraz „Las" Tadeusza Rydeta z lat 50. XX w. (4700 zł przy cenie wywoławczej 800 zł).
Dużym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle fotografie takich klasyków, jak: Edward Hartwig, Zbigniew Dłubak, Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński, Zygmunt Rytka, Bronisław Schlabs. Licytowano je w większości znacznie powyżej cen wywoławczych.
Kolekcjonerzy docenili także prace artystów młodszego pokolenia.
Warto wymienić choćby fotografie Anny Bedyńskiej „Zuzia" z cyklu „White Power" 2012/2013, Karoliny Breguły „Ulica" 2013, Rafała Milacha „Bez tytułu" z cyklu „Czarne morze betonu" 2008/2013, czy Joanny Zastróżnej z cyklu „MMK" 2010.
Pełna lista wyników 11. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej: www.artinfo.pl
Komentarz dnia
Żródło: materiały prasowe

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE