Rodzinne miasto żegna Tadeusza Mazowieckiego

aktualizacja: 28.10.2013, 14:19

W płockim Urzędzie Miasta wyłożono księgę kondolencyjną. Na maszcie przed budynkiem ratusza opuszczono do połowy flagę państwową z kirem.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) napisał w księdze kondolencyjnej: "Z bólem i żalem żegnamy Honorowego Obywatela Miasta Płocka - na zawsze pozostanie symbolem walki o wolną Polskę".
Tadeusz Mazowiecki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Płocka w czerwcu 2011 r. Uroczystość odbyła się podczas specjalnej sesji radnych. Dziękując za wyróżnienie, Mazowiecki powiedział wtedy, że przyznany tytuł uważa za wielki dar. - Wszystko, co starałem się robić dla Polski, było także dla Płocka - podkreślił wówczas b. premier.
Podczas uroczystości Mazowiecki ze wzruszeniem wspominał rodziców, dzieciństwo i wczesną młodość spędzoną w Płocku, a także pełen grozy okres hitlerowskiej okupacji. Przyznał, że są to dla niego "ślady niezatarte w pamięci".
- Nie zapomnę nigdy strasznego momentu bezsilności, gdy z okien szpitala św. Trójcy, gdzie pracowałem jako goniec, patrzyłem na exodus ludności żydowskiej, wyprowadzanej pod eskortą esesmanów, dokąd - nie wiedzieliśmy. Kobiety miały na rękach płaczące, małe dzieci. My nie mogliśmy podać im nawet chleba - mówił wtedy łamiącym się głosem.
Mazowiecki podkreślił wówczas, że wyniósł z rodzinnego miasta "fluidy historyczne" Płocka, a także wiarę, ukształtowaną przez rodzinny dom i miejscowych duszpasterzy oraz zaangażowanie społeczne, którego początkiem była działalność w samorządzie szkolnym. Na uroczystości obecni byli m.in. synowie Mazowieckiego: Adam, Michał i Wojciech.
Podczas wizyty w Płocku w czerwcu 2011 r. Mazowiecki wraz z najbliższymi odwiedził swą dawną szkołę - najstarszą w Polsce i jedną z najstarszych w Europie, istniejącą od 1180 r., obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, a także dom przy ul. Kwiatka 23/25, ostatnie miejsce zamieszkania przed wyjazdem z Płocka.
W "Małachowiance" b. premier spotkał się z kolegą z klasy, Waldemarem Hincem. - Tadeusz wyróżniał się zawsze powagą, mądrością i taktem - opowiadał Hinc. Uczeń tego samego rocznika, Jan Chojnacki, przypomniał Mazowieckiemu jego działalność w samorządzie uczniowskim. - Przychodził pan do dyrektora, żeby usprawiedliwiać nas, gdy coś zbroiliśmy - wspominał Chojnacki.
Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku 18 kwietnia 1927 r. W 1946 r. ukończył tam Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Rodzice Tadeusza Mazowieckiego, ojciec - lekarz i matka, prowadząca fundację dla ubogich, związani byli z płockim szpitalem Św. Trójcy. W 2000 r. w plebiscycie lokalnych mediów Mazowiecki został wybrany przez mieszkańców miasta na Płocczanina Stulecia.

POLECAMY

KOMENTARZE