Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Fałszywy profesor i chasyd

Mariusz K. w drodze do prokuratury
KSP
Policjanci zatrzymali Mariusza K., który przez kilka lat podszywał się za profesora i prowadził wykłady w trzech mazowieckich uczelniach. Wpadł w przebraniu chasyda na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jak ustalili policjanci, Mariusz K. przez ponad rok oszukiwał rektorów kilku wyższych uczelni. 46-letni mężczyzna posługiwał się fałszywymi danymi oraz kopiami podrobionych dokumentów m.in. pism ministerialnych, zaœwiadczeń o obronie pracy doktorskiej i rozprawy habilitacyjnej w zagranicznych uczelniach. Wszystko zaczęło się w lutym 2010 roku. Wtedy Mariusz K., posługujšc się danymi osobowymi obywatela Izraela, zatrudnił się w jednej z wyższych uczelni jako wykładowca. Choć w rzeczywistoœci był magistrem prawa, podał się za profesora. Miał ukończyć zagranicznš uczelnię. W ten sposób wyłudził od uczelni ponad 30 tys. zł. Dzięki tym samym dokumentom wprowadził w błšd przedstawicieli dwóch innych szkół wyższych, które go zatrudniły. Straciły one w ten sposób 56 tys. zł i 35 tys. zł. Gdy uczelnie zorientowały się, że majš do czynienia z oszustem kilkuset studentów musiało ponownie zdawać niektóre z egzaminów. Z naszych informacji wynika, że w taki sposób oszukał on Wyższa Szkołę Przedsiębiorczoœci i Nauk Społecznych w Otwocku, Uczelnię Łazarskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach.
Gdy sprawa wyszła na jaw, 46-letni Mariusz K. zniknšł i zaczšł się ukrywać. Sšd rejonowy dla Warszawy Œródmieœcie wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny, a œródmiejska prokuratura wystawiła za  Mariuszem K. list gończy. Przełom w œledztwie nastšpił niedawno. Policjanci namierzyli oszusta na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tym razem mężczyzna w przebraniu chasyda uczęszczał tam na zajęcia z judaistyki. Był jednak tylko studentem. 16 paŸdziernika w Krakowie został on zatrzymany. Mariusz K. usłyszał zarzut oszustwa oraz posługiwania się podrobionymi dokumentami. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolnoœci.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL