Spór Chomikuj.pl z wydawcami o działalność piracką wraca do sądu I instancji

aktualizacja: 11.10.2013, 07:56
Wydawnictwa zrzeszone w PIK domagają się zakazania Chomikuj.pl praktyk...
Wydawnictwa zrzeszone w PIK domagają się zakazania Chomikuj.pl praktyk, które godzą w prawa wydawców, a przede wszystkim twórców
Foto: spółka

Usługi hostingowe to nie tylko przechowywanie treści na portalu, ale także ich udostępnianie – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

REDAKCJA POLECA
20.09.2015
Chomikuj.pl: pozew zbiorowy wydawców książek
18.09.2015
SN: wydawcy z pozwem grupowym przeciw Chomikuj.pl
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
W czwartek Warszawski Sąd Apelacyjny nakazał od początku zbadać pozew właściciela portalu Chomikuj.pl, który domaga się od Polskiej Izby Książki (PIK) przeprosin za umieszczenie na jego stronie internetowej informacji, że portal stosuje praktyki pirackie (sygn. akt I ACa 689/13).
Chomikuj.pl zarzuca PIK, że przekroczyła granice dozwolonej krytyki. Sąd Okręgowy oddalił jednak pozew portalu. Wskazał, że przechowywanie plików na portalu daje dostęp nieograniczonej liczbie odbiorców, o czym właściciele praw autorskich nawet nie wiedzą. W tej sytuacji wypowiedzi Izby nie były bezprawne, gdyż występowała w interesie wydawców, których prawa są naruszane.
?SO uznał też, że Chomikuj.pl nie może korzystać z wyłączenia odpowiedzialności hostingodawcy na podstawie art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mówi on, że nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego do ich przechowywania nie wie o ich bezprawnym charakterze, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub wiarygodnej wiadomości o tym, niezwłocznie uniemożliwi dostęp do danych.
?Piotr Hałasiewicz z Chomikuj.pl mówił w sądzie, że jeśli takie zastrzeżenia są zgłoszone, to portal dane usuwa. Z kolei pełnomocnik PIK, mecenas Aleksandra Wędrychowska-Karpińska podkreślała, że portal nie tylko przechowuje dane, ale je rozpowszechnia, czerpiąc z tego materialne korzyści. Jeśli z jego zasobów chce skorzystać ktoś, kto nie jest tam zarejestrowany, przeczyta: zapłać esemesem.
?Dlaczego SA uchylił wyrok SO? Otóż inaczej niż SO rozumie działalność hostingową – To nie tylko przechowywanie danych, ale także ich rozpowszechnianie. Za wcześnie jednak na stwierdzenie, czy Chomikuj.pl nie może korzystać z wolności, ochrony wskazanej w art. 14, gdyż SO nie zbadał zasadniczych dla tej sprawy kwestii: czy i w jakim zakresie została naruszona renoma portalu. Nie powiedział także, co rozumie przez pirackie praktyki – uzasadniał sędzia Maciej Dobrzyński. Dlatego sprawa wraca do I instancji.
?Ogłoszenie PIK i ten proces to element większego sporu, jaki wydawnictwa zrzeszone w PIK toczą z Chomikuj.pl. Domagają się zakazania praktyk, które godzą w prawa wydawców, a przede wszystkim twórców. Piętnaście wydawnictw złożyło pozew zbiorowy przeciwko Chomikuj.pl, ale właściciel portalu (cypryjska firma FS File Solutions Ltd) zaskarżył decyzje sądu I instancji o dopuszczalności grupowego pozwu. Sprawa jest zatem na wstępnym etapie.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE