Zachowek: bieg przedawnienia przerywa wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

aktualizacja: 11.10.2013, 10:20
Zachowek: bieg przedawnienia przerywa wniosek o stwierdzenie nabycia s...
Zachowek: bieg przedawnienia przerywa wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Foto: Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski

?Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku uprawnionego do zachowku przerywa bieg przedawnienia o to roszczenie – tak uznał Sąd Najwyższy.

REDAKCJA POLECA
?Sąd Najwyższy przesądził w czwartek, że złożenie przez uprawnionego do zachowku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy przerywa bieg terminu przedawnienia jego roszczenia o zachowek (sygnatura akt ?III CZP 53/13).

Zachowek inaczej

Kwestia przerwania terminu wynikła w procesie z powództwa Mirosławy K. Zażądała ona od brata zachowku ze spadku po matce. Nie zostawiła żadnego majątku, ale kilkanaście lat przed śmiercią podarowała synowi mieszkanie. Zachowku bowiem można się domagać, nawet jeśli w chwili śmierci spadkodawca nie zostawił żadnego majątku. Do schedy, a więc i rozliczenia, zalicza się bowiem wszystkie istotne darowizny na rzecz najbliższych. Mieszkanie wyceniono na 400 tys. zł. Mirosławie K. należałoby się zatem 100 tys. zł. Zachowek bowiem to połowa udziału w spadku w dziedziczeniu ustawowym – chyba że uprawniony jest małoletni bądź trwale niezdolny do pracy, wtedy jest to 2/3.Mirosława K. przekroczyła jednak termin na złożenie pozwu. Zachowek jest ściśle związany ze spadkobraniem, ale się przedawnia. Od 23 października 2011 r. po pięciu latach, a wcześniej po trzech. Wiele osób o tym zapomina bądź nie wie, bo o stwierdzenie nabycia spadku (czy poświadczenie dziedziczenia u notariusza) można wystąpić w dowolnym czasie.

Termin biegnie na nowo

Mirosława K. wystąpiła o zachowek 30 kwietnia 2012 r., a matka zmarła w kwietniu 2008 r. Jej pełnomocnik mec. Sebastian Kamiński tłumaczył przed SN, że późno dowiedziała się o darowiźnie. Dużo wcześniej wystąpiła jednak o stwierdzenie nabycia spadku.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE