Debiut PKP Cargo nastąpi pod koniec października 2013 roku

aktualizacja: 09.10.2013, 01:37
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Ruszają zapisy na akcje drugiego największego przewoźnika towarowego w UE. Planowany na koniec miesiąca debiut ma przynieść do 1,6 mld złotych.

Wczoraj opublikowany został prospekt emisyjny PKP Cargo. Zapisy na akcje potrwają do 21 października. Debiut planowany jest na koniec miesiąca. – Przewidujemy, że nastąpi między 28 a 31 października – mówi Jakub Karnowski, prezes spółki PKP, która jest właścicielem 100 proc. akcji towarowego przewoźnika.
Jak szacują analitycy, prywatyzacja ma przynieść do 1,6 mld zł. – Środki zostaną przeznaczone na zasilenie Funduszu Własności Pracowniczej i na spłatę zobowiązań PKP – dodaje Karnowski.
– Planowana na koniec października prywatyzacja będzie jednym z największych debiutów w historii warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych – mówi Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.

Akcje do podziału

Na sprzedaż trafi pakiet od 25 proc. do 50 proc. minus jedna akcja przewoźnika. Jak wynika z prospektu, właścicieli ma zmienić pakiet akcji istniejących; podniesienie kapitału nie jest planowane.
Oferta skierowana do inwestorów indywidualnych obejmuje pakiet 15 proc. sprzedawanych papierów. Ich cena maksymalna została ustalona na 74 zł za papier. Jest możliwe podniesienie tego pułapu do 20 proc. Pakiet akcji obywatelskich został ustalony na 500 sztuk.
Część papierów – co najmniej 5 proc. – obejmie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Reszta zostanie skierowana do inwestorów instytucjonalnych z polski i zagranicy.
– To bardzo przyzwoita oferta. Wycena jest uczciwa – daje szanse na zarobek już w pierwszym okresie, być może i pierwszego dnia po rozpoczęciu notowań. Z drugiej strony nie można PKP zarzucić tego, że spółka została sprzedana zbyt tanio – ocenia Alfred Adamiec, główny ekonomista LifeWays.
Jak dodaje, można przyjąć, że otwarte fundusze emerytalne podejdą do oferty z rezerwą. – Część papierów kupią polskie TFI. Wycena jest na tyle atrakcyjna, że powinni pojawić się akcjonariusze z zagranicy, tym bardziej że przykład KGHM pokazuje, że spółka, której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, może przynosić zyski – dodaje Adamiec.
Jak mówi Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo, zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę dywidendy w pierwszym roku, kiedy zostanie wypracowany zysk. Ma ona wynosić od 35 proc. do 50 proc. zysku. Decyzję o jej wypłacie podejmie walne zgromadzenie.
W tym roku na dywidendę zapewne nie ma co liczyć. Zysk będzie obciążony kosztem premii prywatyzacyjnej w wysokości ok. 160 mln zł wypłacanej wszystkim pracownikom PKP Cargo.

Kolejka do prywatyzacji

Sprzedaż PKP Cargo, choć jest największą prywatyzacją w grupie PKP, nie jest jedyna. W tym roku właściciela zmieniła już spółka Polskie Koleje Linowe.
– W planach jest również sprzedaż akcji TK Telekom, który obecnie jest w trakcie zmiany, by stał się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów. W kolejce do sprzedaży są też PKP Energetyka i PKP Intercity – mówi Jakub Karnowski.
TK Telekom miał zmienić właściciela w ubiegłym roku. Rozmowy z wybranym inwestorem zostały jednak zerwane z uwagi na niemożliwości wynegocjowania satysfakcjonującej PKP ceny. – To pokazuje, że nie będziemy sprzedawać za wszelką cenę – podkreśla Karnowski.
PKP Intercity w tym roku ma jeszcze ponieść stratę w wysokości ok. 140 mln zł. Pierwsze, choć niewielkie, zyski mają pojawić się w roku przyszłym.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.stefanska@rp.pl

Debiut Energi możliwy jeszcze w tym roku

Kolejną spółką, której akcje jeszcze w tym roku mogą zadebiutować na warszawskiej giełdzie, jest państwowa spółka energetyczna Energa.
Do Komisji Nadzoru Finansowego trafił już jej prospekt emisyjny. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli resortu skarbu wynika, że zatwierdzenia prospektu spodziewają się w połowie października. Jeśli tak się stanie, debiut gdańskiej spółki na GPW mógłby nastąpić jeszcze w listopadzie. Ostateczna decyzja w tej sprawie zależeć jednak będzie od uwarunkowań rynkowych, a te nie są korzystne dla spółek energetycznych. Jeśli jednak resort zdecyduje się na sprzedaż spółki, oferta akcji Energi może być największą w tym roku na warszawskiej giełdzie. Ze wstępnych szacunków analityków wynika, że jej wartość może sięgnąć nawet 2,5–3 mld zł.     —box
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE