Adwokaci

Adwokaci krytykują nowy portal wymiaru sprawiedliwości

Adwokaci krytykują nowy portal Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości
www.sxc.hu
(Dez)informator wymiaru sprawiedliwości - tak określił jakość strony pod kątem informacyjnym adw. Rafał Dębowski, przewodniczący Komisji Informatyzacji NRA.
Przypomnijmy, wczoraj Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło nową stronę internetową, której zadaniem ma być informowanie społeczeństwa o danych statystycznych dotyczących wymiaru sprawiedliwości.
- Przejrzałem ją uważnie - stwierdza adwokat Rafał Dębowski. Jednak jego zdaniem na próżno w definicjach szukać słów: adwokat, radca prawny, czy pomoc prawna z urzędu. - Szkoda bo w zakładce porównania międzynarodowe, umieszczono m.in. dane statystyczne przedstawiające ilość prawników na sto tysięcy mieszkańców w poszczególnych krajach europejskich. Polska wypada średnio – jesteśmy dopiero na 19 pozycji - podkreśla Dębowski. - Tylko dlaczego na stronie uruchomionej w październiku 2013 roku umieszczono dane z 2010 roku, choć powszechnie wiadomo, że w naszym kraju przyrost adwokatów i radców przez ostatnie 3 lata był wręcz geometryczny? Dlaczego nie ma porównania statystycznego z uwzględnieniem dodatkowych czynników, np. produktu krajowego brutto, czy ilości osób, które wyemigrowały za pracą do zamożniejszych krajów UE i siłą rzeczy nie będą korzystać z naszych usług? Dlaczego nie ma jakichkolwiek danych statystycznych dotyczących pomocy prawnej z urzędu? - pyta.
- Tyle się teraz mówi o potrzebie zmian w tej materii, a dane, którymi ostatnio nas publicznie raczono przy okazji nowelizacji KPK to informacje opracowane przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, opatrzone klauzulą „niewiarygodne". O braku na stronie metodologii obliczeń nie wspominam, a to przecież najważniejsze, by np. wiedzieć ile spraw załatwionych (opanowanych jak mówi wskaźnik) to sprawy zwrócone. Pomysł świetny – wykonanie: „do uzupełnienia braków" - podsumowuje nową stronę wymiaru sprawiedliwości przewodniczący Komisji Informatyzacji NRA. Zobacz www.isws.ms.gov.pl
Źródło: www.adwokatura.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL