Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Była kopalnia, jest pole golfowe

Materiały Promocyjne
Kosztem ponad 11,5 mln złotych na 26 hektarach pogórniczego terenu w Bytomiu powstało pole golfowe. Docelowo ma być dwukrotnie większe. Wizytówkš całoœci jest zabytkowa wieża szybowa dawnej kopalni
Przedsięwzięcie jest realizowane na prawie 100-hektarowym terenie dawnej kopalni Szombierki w Bytomiu. Symbolem tego terenu, gdzie od połowy XIX wieku prowadzona była działalnoœć górnicza, jest perła modernistycznej architektury przemysłowej - zabytkowa 57-metrowa wieża szybu "Krystyna". Za tš widocznš z daleka budowlš rozcišga się poprzemysłowy teren, który w najbliższych latach ma zupełnie zmienić swoje przeznaczenie. Otwarte oficjalnie w pištek pole golfowe ma na razie 9 dołków; docelowo, za dwa lata, ma ich być 18. To pierwsze w Polsce pole golfowe zbudowane na pogórniczym obszarze. Dołki zlokalizowane sš wœród pokopalnianych stawów i zieleni, w pofałdowanym terenie. Pole zaprojektował uznany niemiecki ekspert w tej dziedzinie Christoph Stadler. W budowie uczestniczyli specjaliœci z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Projekt był kosztowny m.in. z powodu specyfiki pogórniczego terenu. Trzeba było dokonać drenażu i nawodnienia, a także m.in. sprowadzić pięć wielkich ciężarówek specjalnego torfu z Estonii. Sporym wyzwaniem technicznym było przerobienie mokradeł na jeziora. Nawieziono też 100 tys. ton piasku i humusu, odpowiednio wymodelowano zieleń.
Inwestorem jest firma Armada Development, należšca do katowickiej grupy GC Investment. Spółka kupiła pogórnicze tereny od Bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń i stworzyła projekt ich kompleksowego zagospodarowania. Oprócz pola golfowego i obiektów komercyjnych znajdzie się tam m.in. zabudowa mieszkaniowa oraz dom dla seniorów. W zamyœle ma to być nowa dzielnica miasta, spojona otwartym polem golfowym, stanowišcym przestrzeń publicznš między obiektami. Planowana jest też rewitalizacja charakterystycznej wieży szybu "Krystyna". Wartoœć dotychczasowych inwestycji na tym terenie, wraz z zakupem nieruchomoœci, sięga kilkudziesięciu milionów złotych.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL