Jak rozliczyć świadczenia z funduszu socjalnego

aktualizacja: 27.09.2013, 02:00
Anna Turska doradca podatkowy z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

Karnety na siłownię, świąteczne paczki, zapomogi – to najczęstsze świadczenia pracownicze z funduszu socjalnego. Czy pracodawca musi naliczać od nich podatek?

REDAKCJA POLECA
Anna Turska doradca podatkowy z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka:

Nie zawsze. Jeśli świadczenia są przyznane zgodnie z regulaminem funduszu i spełniają kryteria działalności socjalnej można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Limit to 380 zł rocznie. Nadwyżka jest opodatkowana. Inaczej jest ze składkami ZUS, świadczenie z funduszu nie jest nimi obciążone, nawet jeśli przekracza limit określony w ustawie o PIT.
Ze zwolnienia z podatku nie korzystają natomiast bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary albo usługi.Co to znaczy „spełniają kryteria działalności socjalnej"?Przyznając wsparcie dla zatrudnionych, pracodawca musi zbadać ich sytuację finansową i rodzinną. Jeśli nie uwzględni tego kryterium i przekaże wszystkim takie same świadczenia, fiskus może zakwestionować prawo do zwolnienia.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE