Kościół

Jałmużnik papieski przyjmuje święcenia

AFP
Ksiądz Konrad Krajewski, mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem i jałmużnikiem papieskim, przyjmie jutro w bazylice św. Piotra w Rzymie święcenia biskupie.
Udzieli mu ich kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Współkonsekratorami będą abp Piero Marini, były szef Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych oraz abp Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki, który w 1988 roku udzielał ks. Krajewskiemu święceń kapłańskich. Ksiądz Konrad Krajewski jest szefem Urzędu  Dobroczynności Apostolskiej od 3 sierpnia tego roku. Tego dnia został wyniesiony przez papieża Franciszka do godności arcybiskupa. Wcześniej przez 15 lat był ceremoniarzem papieskim Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Po wyborze papieża Franciszka, niosąc krzyż otwierał procesję liturgiczną z nowym papieżem do logi w bazylice św. Piotra. Kiedy dowiedział się o nominacji był w Polsce na urlopie. Wówczas zadzwonił do niego papież. – Wiem, że Ojciec Święty już nieraz dzwonił do kapłanów Powiedział do mnie: „słuchaj, jak przyjąłeś moją nominację"? Powiedziałem, że przyjąłem na kolanach, jak mogłem inaczej. „A kto jest z tobą"? – zapytał Papież. Powiedziałem, kto jest ze mną. Papież na to: „To podgłoś telefon, to im pobłogosławię"! I pobłogosławił, i powiedział: „Do dzieła"! I się wyłączył. Myślę, że pobłogosławił nam wszystkim, to był chyba pierwszy telefon do Polski Papieża Franciszka – relacjonował ksiądz Krajewski.
Jałmużnik papieski to arcybiskup, który należy najbliższego otoczenia Ojca Świętego i zawsze obecny jest obok prefekta Domu Papieskiego na uroczystościach i audiencjach. Do jego zadań należy udzielanie w imieniu papieża jałmużny potrzebującym. Zajmuje się także udzielaniem błogosławieństw papieskich - na ich formularzu widnieje jego podpis. Co istotne ks. Krajewski święcenia biskupie przyjmie w dniu, w którym Kościół obchodzi święto stygmatów św. Franciszka z Asyżu.
Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL