Wrocław zadba o jakość usług turystycznych

aktualizacja: 14.09.2013, 15:33
fot. Dolnośląśka Organizacja Turystyczna
fot. Dolnośląśka Organizacja Turystyczna
Foto: ROL

Dolnośląska Organizacja Turystyczna zamierza powołać specjalną komisję, która od 2014 r. będzie weryfikowała umiejętności pilotów i przewodników turystycznych

Jak mówi dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Rajmund Jacek Papiernik, w roku 2014 wejdzie w życie ustawa o usługach turystycznych, likwidująca konieczność posiadania specjalnej licencji na wykonywanie zawodu pilota i przewodnika turystycznego.
- Może to spowodować znaczne obniżenie jakości usług turystycznych, bo zawód ten będzie mógł wykonywać każdy, bez względu na wiedzę i umiejętności. Dlatego też zamierzamy powołać specjalną komisję, w skład której wejdą organizacje zajmujące się turystyką na Dolnym Śląsku. Chodzi o to, aby wzmocnić ten rynek i utrzymać wysoką jakość usług - wyjaśnia Papiernik.
Komisja zajęłaby się opracowaniem nowego programu szkolenia przewodników turystycznych, który byłby lepiej dostosowany do obecnych realiów. - Osoba wykonująca taką pracę powinna mieć nie tylko wiedzę merytoryczną, ale również wysokie umiejętności interpersonalne, związane m.in. z autoprezentacją, pracą w grupie czy rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych. Wbrew pozorom wcale nie jest to łatwy zawód - uważa Papiernik.
Zadaniem komisji byłoby również wystawianie specjalnego certyfikatu świadczącego o wysokich kwalifikacjach danego przewodnika. - Chcielibyśmy stworzyć i wypromować specjalną markę, znak graficzny, który kojarzyłby się z najwyższą jakością usług turystycznych na Dolnym Śląsku. Wówczas turysta korzystający z usług osób legitymujących się tym znakiem, miałby pewność, że ma do czynienia z osobą kompetentną, dzięki czemu najlepiej pozna najciekawsze miejsca regionu i miło spędzi czas- mówi Papiernik.
Obecnie prowadzone są konsultacje z poszczególnymi organizacjami turystycznymi, których przedstawiciele mieliby wejść w skład planowanej komisji. - Liczymy, że w ciągu najbliższych tygodni ustalimy jej skład, a do końca 2013 r. opracujemy program szkolenia przewodników oraz formę certyfikacji ich usług - dodaje Papiernik.

POLECAMY

KOMENTARZE