Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Finansowi niewolnicy XXI wieku

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Imperia zawsze narzucały innym krajom swoje standardy życia. W historii ludzkoœci zostało zdefiniowanych 70 imperiów. Trzy majš szczególny wpływ na współczesnš Polskę: Rosja (dawniej Zwišzek Sowiecki), Unia Europejska i Stany Zjednoczone.
Wpływ Rosji widać poprzez uzależnienie Polski od importu surowców energetycznych i spenetrowanie wielu obszarów przez rosyjskš agenturę. Wpływ Unii Europejskiej to przede wszystkim tysišce ustaw, które regulujš życie – od sortowania œmieci po definicję produktów, które dopuszcza się do sprzedaży w Unii, ale także œrodki unijne na inwestycje w infrastrukturę. Ale mimo że USA sš geograficznie oddalone od Polski, wpływ ich imperialnej polityki jest przemożny i w zasadzie podprogowy. Polacy nie zdajš sobie sprawy, że majš mózgi wyprane reklamami, które zmuszajš do kupowania towarów amerykańskich korporacji. Miliony Polaków niszczš sobie zdrowie jedzšc w fast foodach i pijšc napoje, które oferujš tylko chemię, cukier i gaz. To jest właœnie wpływ amerykańskiej kultury żywienia ludzi biednych, bo oczywiœcie bogaci tego œwiństwa nie jedzš i nie pijš, tylko chodzš do dobrych restauracji i płacš setki dolarów za kolację. Polacy oglšdajš też coraz głupsze amerykańskie filmy wyprodukowane w Hollywood, im głupsze, tym bardziej masowe, i teleturnieje wymyœlone w USA, jeszcze głupsze od filmów. I Polacy uwielbiajš te filmy i te teleturnieje.
Ale najsilniejszy wpływ amerykańskiego imperium na życie przeciętnego Polaka dokonuje się poprzez rynki finansowe. W USA banksterzy przez minione 30 lat uzależnili ludzi od kredytu, wmawiajšc im, że mogš teraz mieć dom, samochód i wiele innych rzeczy beż żadnych oszczędnoœci. Wystarczy, że będš regularnie płacić raty kredytu. I ludzie zadłużali się bez zahamowań, co doprowadziło miliony rodzin do stanu zapaœci. Ten model został też kulturowo narzucony Polsce, czego dowodem sš liczne reklamy kredytu w telewizji. Co prawda starsze pokolenie boi się kredytów i nie poddało się medialnemu praniu mózgów, ale młodsze pokolenia już nie majš takich barier. Miliony młodych ludzi, którzy dopiero zaczęli życie zawodowe, ale majš stałš pracę, biorš kredyty na zakup mieszkania, nie majšc œwiadomoœci, co to oznacza. Kredyt będš spłacać przez dekady, pracujšc jak niewolnicy, mieszkania z obcišżonš hipotekš nie sprzedadzš, a gdy będš mieli kłopoty ze spłatš raty, to bank zedrze z nich skórę. Zadłużeni Polacy nie wiedzš, że w USA zabezpieczeniem kredytu jest samo mieszkanie, jak nie można spłacać kredytu, to oddaje się mieszkanie bankowi – i po sprawie. A w Polsce zabezpieczeniem kredytu jest mieszkanie, dochody i cały majštek kredytobiorcy. W ten sposób przyjęcie imperialnego amerykańskiego stylu życia na kredyt, połšczone z naszym porzšdkiem prawnym, który chroni banki, doprowadziło do powstania nowej grupy ludzi: finansowych niewolników XXI wieku. Krzysztof Rybiński profesor i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL