Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Dzień Niepodległości Ukrainy. Komorowski złożył życzenia

Wczoraj na Ukrainie obchodzono Dzień Flagi Narodowej
AFP
Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej z prezydentemWiktorem Janukowyczem złożył Ukraińcom życzenia z okazji ich œwięta niepodległoœci. Komorowski i Janukowycz rozmawiali też o stosunkach ukraińsko-rosyjskich.
- Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej złożył prezydentowi Wikorowi Janukowyczowi i na jego ręce całemu narodowi ukraińskiemu życzenia z okazji Dnia Niepodległoœci - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski. - Prezydent Komorowski zapewnił prezydenta Janukowycza o niezmiennym poparciu Polski dla Ukrainy na jej drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - relacjonował prezydencki minister. Janukowycz poinformował, że "Ukraina koncentruje się na spełnieniu warunków, które pozwolš podpisać tę umowę podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie". Unia żšda od Kijowa reformy sšdownictwa i prawa wyborczego, a przede wszystkim zaprzestania wybiórczego stosowania prawa wobec polityków opozycji. Symbolem tzw. selektywnej sprawiedliwoœci stała się była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, odsiadujšca wyrok siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosjš. Według samej Tymoszenko, jak i wielu europejskich stolic, wyrok był jednak umotywowany politycznie.
Prezydenci Polski i Ukrainy omówili także - powiedział Sokołowski - "stan stosunków ukraińsko-rosyjskich, w kontekœcie odnotowywyanych niedawno problemów ukraińskich eksporterów". W ub. tygodniu Federalna Służba Celna Rosji zaliczyła wszystkich ukraińskich eksporterów do grupy ryzyka, co sprawiło, że wwożone z Ukrainy poddawane były pełnej kontroli, łšcznie z wyładunkiem, sprawdzeniem i ponownym załadunkiem. Procedura ta znacznie wydłużyła czas odpraw. Na Ukrainie uznano, że Rosja wypowiedziała jej wojnę handlowš, której głównym celem ma być zniechęcenie Kijowa do zbliżenia z Uniš Europejskš. W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł zaœ, że tworzona przez Rosję, Białoruœ i Kazachstan Unia Celna podejmie kroki protekcyjne wobec Ukrainy, jeœli kraj ten zawrze z Uniš umowę stowarzyszeniowš, obejmujšcš porozumienie o pogłębionej i całoœciowej strefie wolnego handlu (DCFTA).
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL