Dzień Niepodległości Ukrainy. Komorowski złożył życzenia

aktualizacja: 24.08.2013, 11:58
Wczoraj na Ukrainie obchodzono Dzień Flagi Narodowej

Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej z prezydentem
Wiktorem Janukowyczem złożył Ukraińcom życzenia z okazji ich święta niepodległości. Komorowski i Janukowycz rozmawiali też o stosunkach ukraińsko-rosyjskich.

- Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie telefonicznej złożył prezydentowi Wikorowi Janukowyczowi i na jego ręce całemu narodowi ukraińskiemu życzenia z okazji Dnia Niepodległości - poinformował prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

- Prezydent Komorowski zapewnił prezydenta Janukowycza o niezmiennym poparciu Polski dla Ukrainy na jej drodze do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - relacjonował prezydencki minister. Janukowycz poinformował, że "Ukraina koncentruje się na spełnieniu warunków, które pozwolą podpisać tę umowę podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie".
Unia żąda od Kijowa reformy sądownictwa i prawa wyborczego, a przede wszystkim zaprzestania wybiórczego stosowania prawa wobec polityków opozycji. Symbolem tzw. selektywnej sprawiedliwości stała się była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, odsiadująca wyrok siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Według samej Tymoszenko, jak i wielu europejskich stolic, wyrok był jednak umotywowany politycznie.Prezydenci Polski i Ukrainy omówili także - powiedział Sokołowski - "stan stosunków ukraińsko-rosyjskich, w kontekście odnotowywyanych niedawno problemów ukraińskich eksporterów".W ub. tygodniu Federalna Służba Celna Rosji zaliczyła wszystkich ukraińskich eksporterów do grupy ryzyka, co sprawiło, że wwożone z Ukrainy poddawane były pełnej kontroli, łącznie z wyładunkiem, sprawdzeniem i ponownym załadunkiem. Procedura ta znacznie wydłużyła czas odpraw.
Żródło:
KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE