Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra

Mniejszości narodowe

Niemcy z Polski będą głosować w wyborach do Bundestagu

amk 12-07-2013, ostatnia aktualizacja 12-07-2013 15:35

Po raz pierwszy w historii przedstawiciele mniejszości niemieckiej z Polski będą mogli głosować w wyborach do Bundestagu; we wrześniowym głosowaniu będą głosować listownie.

O tym, że Niemcy mieszkający w Polsce wezmą udział w wyborach do Bundestagu poinformowali w piątek na konferencji prasowej w Opolu przedstawiciele władz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

- To dla nas niepowtarzalna szansa i zamierzamy z niej skorzystać. Jest to dla nas ważne, bo przypominamy niemieckim politykom istnienie mniejszości niemieckiej w Polsce - powiedział przewodniczący TSKN Norbert Rasch. - Możemy wyrazić swoje zadowolenie z prowadzonej niemieckiej polityki, bądź niezadowolenie - dodał.

Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września. Od tego roku każdy Niemiec, nawet ten, który nigdy nie był zameldowany w Niemczech, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu.

Warunkiem uczestniczenia w elekcji jest posiadanie ważnego dokumentu potwierdzającego niemieckie obywatelstwo: paszportu lub dowodu osobistego. Osoby chcące głosować będą też musiały wypełnić stosowny wniosek i wysłać go do wybranej niemieckiej gminy, gdzie oddadzą głos. Jeśli ktoś był już zameldowany na terenie Niemiec przez co najmniej trzy miesiące, powinien wysłać wniosek do gminy, w której mieszkał.

Jeśli ktoś nie był nigdy zameldowany, musi wysłać wniosek do gminy, z którą w jakiś sposób jest związany. Np. pracował tam lub studiował, albo ma tam rodzinę.

Wnioski do wypełnienia można znaleźć na stronach internetowych związanych z mniejszością niemiecką. Wypełnione wnioski muszą dotrzeć do niemieckich gmin najpóźniej do 1 września.

- Następnie komisarz wyborczy wyśle do danej osoby formularz do głosowania. Wypełnioną kartę trzeba odesłać do niemieckiej gminy. Musi ona dotrzeć tam do dnia wyborów, do godziny 18 - tłumaczył sekretarz TSKN Rafał Bartek. - Niemcy mieszkający poza granicami Republiki Federalnej Niemiec będą mogli głosować tylko drogą listowną. Na terenie Polski nie będzie lokali wyborczych. Konsulat w Opolu w dniu głosowania będzie zamknięty - dodał.

- Trudno o dalej idący dowód łączności kraju ze swoimi obywatelami poza granicami. Pozwoli nam to na współdecydowanie, kto będzie rządził w Niemczech - stwierdził wiceprzewodniczący TSKN Bernard Gaida. - Matematyczny wpływ na wynik wyborów może nie będzie wielki, ale symboliczne znaczenie będzie bardzo duże - dodał.

Gaida zdradził też jakie są preferencje wyborcze mniejszości niemieckiej. On sam zadeklarował głosowanie na CDU. - Mniejszość niemiecka to środowisko raczej religijne i konserwatywne. Konotacje do chadeków narzucają się więc same - stwierdził.

TSKN skierowało już zapytania do czołowych niemieckich partii związane z ich programem wyborczym dotyczącym polityki wobec mniejszości. Odpowiedzieli już Zieloni i CDU. FDP zadeklarowało, że przyśle odpowiedzi do 10 sierpnia. Później TSKN opublikuje nadesłane odpowiedzi.

Przeczytaj więcej o:  głosowanie , mniejszość niemiecka , wybory

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Schetyna: Potrzebne porozumienie w sprawie mniejszości polskiej w Niemczech

  Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) spotkał się z przedstawicielami Polonii, którzy chcą, by Niemcy uznali ich za mniejszość narodową - dowiedziała się "Rz" >>
  common