Nieruchomości

Odpis księgi wieczystej wydrukujesz z e-maila

Dostęp do księgi wieczystej przez e-mail nie pomoże uchronić dłużnika przed urzędem skarbowym.
www.sxc.hu
Treść księgi wieczystej będzie można otrzymać z sądu e-mailem, a dłużnik skarbówki nie ukryje przed nią nieruchomości.
Takie zmiany szykują się w księgach wieczystych. W piątek Sejm zakończył prace legislacyjne nad przepisami w tej sprawie.

Formalności online

Chodzi o nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wejdzie ona w życie 1 grudnia 2013 r. – Dzięki niej będzie można składać wnioski o wydanie odpisu z księgi wieczystej drogę elektroniczną – tłumaczy Jacek Gołaczyński, wiceminister sprawiedliwości. – Nie trzeba już będzie odwiedzać wydziału wieczystoksięgowego ani wysyłać wniosku tradycyjną pocztą. Najpierw z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CIKW) znajdującej się na stronie resortu sprawiedliwości trzeba będzie pobrać formularz, następnie wypełnić go, przesłać elektronicznie do sądu i uiścić opłatę sądową (ich cennik będzie na stronie MS). Z opłat zwolnione zostaną instytucje państwowe. Sąd wyśle odpis z księgi w formie elektronicznej lub tradycyjną pocztą (to wnioskodawca zadecyduje). A co najważniejsze, taki odpis będzie można wydrukować w domu lub pracy.
18,5 mln ksiąg wieczystych jest dostępnych również w wersji elektronicznej – Wydruk będzie miał moc dokumentu urzędowego – tłumaczy wiceminister Gołaczyński. Jeżeli zaś urząd lub sąd nabierze wątpliwości, czy odpis jest autentyczny, zawsze będzie mógł go sprawdzić, zaglądając do księgi przy użyciu przeglądarki internetowej. ?

Nie ukryje się działki

CIKW będzie wydawać ponadto nowy rodzaj dokumentu, tj. wyciąg z księgi wieczystej Obejmie on tylko wybrane działy kw. – Obecnie odpis zawiera wszystkie działy księgi, choć nie zawsze osoba, która się o niego zwraca, potrzebuje aż tylu informacji , bo interesuje ją np. jedynie dział IV i obciążenie hipoteczne – wyjaśnia wiceminister Gołaczyński. ? Nowelizacja poszerza także możliwość przeglądania ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu. Obecnie księgi można przeglądać online, ale trzeba znać ich numery. Po zmianach możliwe stanie się wyszukiwanie za pomocą różnych haseł, np. danych osobowych właściciela, PESEL, REGON.

Na razie nie dla wszystkich

Z nowej przeglądarki nie będą mogli korzystać wszyscy internauci, ale tylko podmioty wymienione w ustawie. Wśród nich są: notariusze, sądy, komornicy oraz urzędy centralne takie jak ZUS, urzędy skarbowe, policja, Centralne Biuro Śledcze, Prokuratoria Generalna. Zmiana podoba się Krajowej Radzie Komorniczej. 40,3 mln ?razy skorzystano w tym roku z internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych – Nowa przeglądarka przyspieszy oraz zwiększy skuteczność postępowań egzekucyjnych. Liczba spraw prowadzonych przez komorników stale bowiem rośnie – mówi Rafał Fronczek, prezes KRS. O dostęp do przeglądarki walczyli w Sejmie radcowie i adwokaci. Senat uchwalił nawet korzystne dla nich poprawki, ale Sejm je w piątek odrzucił. – Szkoda, że Sejm odrzucił poprawkę senacką – uważa mec. Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej. – Przecież są to zawody zaufania publicznego. Adwokatura jest przygotowana technicznie do uzyskania takiego dostępu, nasze legitymacje mają mikroprocesory, które umożliwiają personalizację dostępu do tego systemu, ?a tym samym nadzór nad prawidłowym jego wykorzystaniem. – Przetarg na nową przeglądarkę jest już rozpisany i założenie kont dla kolejnych użytkowników nie byłoby w grudniu 2013 r. możliwe – tłumaczy wiceminister Gołaczyński. – Uwzględnimy te dwie grupy w pracach nad kolejnymi zmianami do tej ustawy – obiecuje. –Trzymamy za słowo – dodaje mec. Dębowski. Etap legislacyjny: projekt trafi do podpisu prezydenta
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL