Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Pienkowska patronkš ośrodka profilaktyki nowotworów

Imię Aliny Pienkowskiej - pielęgniarki walczšcej o prawa pacjenta, działaczki Wolnych Zwišzków Zawodowych, bohaterki Sierpnia'80 otrzymał Oœrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, jedna z najnowoczeœniejszych poradni wczesnego wykrywania nowotworów
W siedzibie oœrodka odsłonięto tablicę poœwięconš Pienkowskiej. "Pamięci Aliny Pienkowskiej - pielęgniarki, działaczki opozycyjnej, bohaterki czasów pierwszej "Solidarnoœci", uczestniczki strajku w Stoczni Gdańskiej i przewodniczšcej Krajowej Sekcji Służby Zdrowia "S". W uznaniu dla jej odwagi i determinacji w walce o poprawę warunków w służbie zdrowia i poœwiecenia dla pacjentów, których dobro stawiała zawsze na pierwszym miejscu" - głosi napis na szklanej tablicy ozdobionej metalowym portretem patronki. Jak powiedział podczas uroczystoœci założyciel i dyrektor OPEN dr Dariusz Godlewski, pracownicy oœrodka swojš pracę postrzegajš, jako służbę, dlatego wybrali Pienkowskš na patronkę oœrodka. - To, co miała Alina - odwagę, empatię oraz wytrwałoœć - wszystko to jest nam, niezwykle potrzebne, aby wcišż podejmować trud leczenia, pamiętajšc, że naprzeciw nas nie siedzi przedmiot do zreperowania, ale człowiek, za którego jesteœmy odpowiedzialni. Wierzę, że przez nadanie naszemu oœrodkowi imienia Aliny Pienkowskiej, my nie zapomnimy o naszym powołaniu, a ludzie nie zapomnš o niej - kruchej kobiecie, która odegrała ogromnš rolę we współczesnej historii Polski - mówił Godlewski.
Na uroczystoœci obecny był drugi mšż Aliny Pienkowskiej, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - Cieszę się, że pamiętacie o Alinie. Tym bardziej, że dotknęła jš ta choroba, o której każdy myœli, że jego nie dotknie. Ten oœrodek ratuje wiele istnień ludzkich i jest bardzo potrzebny. Alina żyła z tš choroba wiele lat, a kiedy została wykryta, było już za póŸno. Bardzo dzielnie znosiła chorobę i nawet wtedy myœlała o innych  - powiedział Borusewicz. Przy okazji odsłonięcia tablicy promowano ksišżkę "Alina Pienkowska. Miłoœć w cieniu polityki" autorstwa Barbary Szczepuły. Alina Pienkowska urodziła się 12 stycznia 1952 roku w Gdańsku. Z wykształcenia była pielęgniarkš. W końcu lat 70. działała w Wolnych Zwišzkach Zawodowych. W sierpniu 1980 r. była członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Była też aktywnš działaczkš "Solidarnoœci". Z jej listy w latach 1991-93 zdobyła mandat w Senacie. Zmarła po chorobie nowotworowej 2002 r.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL