Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Monsanto wycofuje się z zasiewów GMO w Europie

Bloomberg
Amerykański gigant od genetycznie zmodyfikowanego (GMO) ziarna siewnego nie będzie nalegać na zwiększanie takich zasiewów w Europie z powodu silnego sprzeciwu w wielu krajach.
Europejscy przedstawiciele firmy z St. Louis w stanie Missouri oœwiadczyli niemieckiemu dziennikowi "Taz", że nie będš prowadzić więcej lobbyingu na rzecz takich upraw w Europie i nie będš ubiegać się o zatwierdzanie nowych roœlin zmienionych genetycznie. - Doszliœmy do wniosku, że nie ma to na razie sensu - stwierdziła niemiecka rzeczniczka firmy, Ursula Lüttmer-Ouazane. Rzecznik Monsanto ds. kontaktów z firmami, Thomas Helscher dodał, że jego firma stwierdziła wyraŸnie, iż będzie kontynuować obecnoœć na rynkach upraw biotechnologicznych tam, gdzie istnieje dla nich szerokie poparcie. - Będziemy sprzedawać ziarno siewne GM tylko tam, gdzie ma szerokie poparcie rolników, polityków i gdzie funkcjonuje system przepisów. Z tego co w nam wiadomo, ma to zastosowanie tylko do niewielu krajów w Europie, głównie Hiszpanii i Portugalii - dodał. Firma skupiła się ostatnio na zwiększeniu udziału na rynku konwencjonalnej kukurydzy na Ukrainie. Wiceprezes Monsanto ds. międzynarodowych, Jesus Madrazo stwierdził, że Europa Wschodnia i RPA sš obecnie najważniejszymi rynkami wzrostu dla jego firmy. W odróżnieniu od Europy, RPA zaakceptowała w dużym stopniu biotechgnologię Monsanto.
Amerykanie majš też trudnoœci z uzyskaniem zezwoleń na sprzedaż swego ziarna w Chinach, które sš dużym importerem soi z Brazylii. Monsanto planuje premierę handlowš w przyszłej kampanii w Brazylii nowych nasion soi odpornych na robaki Intacta RR2, ale sukces tej premiery zależy od zaaprobowania ich przez Chiny. W ostatnich dniach na firmę posypały się gromy po wykryciu na polu farmy w Oregonie plantacji doœwiadczalnej pszenicy, a firma zapewniała, że prace nad tym ziarnem zawieszono  kilka lat temu. Informacja resortu rolnictwa o wykryciu tej uprawy spowodowała zapaœć w eksporcie amerykańskiej pszenicy, bo z jej kupna wycofali się klienci z Azji
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL