Monsanto wycofuje się z zasiewów GMO w Europie

aktualizacja: 02.06.2013, 13:28
Foto: Bloomberg

Amerykański gigant od genetycznie zmodyfikowanego (GMO) ziarna siewnego nie będzie nalegać na zwiększanie takich zasiewów w Europie z powodu silnego sprzeciwu w wielu krajach.

Europejscy przedstawiciele firmy z St. Louis w stanie Missouri oświadczyli niemieckiemu dziennikowi "Taz", że nie będą prowadzić więcej lobbyingu na rzecz takich upraw w Europie i nie będą ubiegać się o zatwierdzanie nowych roślin zmienionych genetycznie. - Doszliśmy do wniosku, że nie ma to na razie sensu - stwierdziła niemiecka rzeczniczka firmy, Ursula Lüttmer-Ouazane.
Rzecznik Monsanto ds. kontaktów z firmami, Thomas Helscher dodał, że jego firma stwierdziła wyraźnie, iż będzie kontynuować obecność na rynkach upraw biotechnologicznych tam, gdzie istnieje dla nich szerokie poparcie. - Będziemy sprzedawać ziarno siewne GM tylko tam, gdzie ma szerokie poparcie rolników, polityków i gdzie funkcjonuje system przepisów. Z tego co w nam wiadomo, ma to zastosowanie tylko do niewielu krajów w Europie, głównie Hiszpanii i Portugalii - dodał.
Firma skupiła się ostatnio na zwiększeniu udziału na rynku konwencjonalnej kukurydzy na Ukrainie. Wiceprezes Monsanto ds. międzynarodowych, Jesus Madrazo stwierdził, że Europa Wschodnia i RPA są obecnie najważniejszymi rynkami wzrostu dla jego firmy. W odróżnieniu od Europy, RPA zaakceptowała w dużym stopniu biotechgnologię Monsanto.
Amerykanie mają też trudności z uzyskaniem zezwoleń na sprzedaż swego ziarna w Chinach, które są dużym importerem soi z Brazylii. Monsanto planuje premierę handlową w przyszłej kampanii w Brazylii nowych nasion soi odpornych na robaki Intacta RR2, ale sukces tej premiery zależy od zaaprobowania ich przez Chiny.
W ostatnich dniach na firmę posypały się gromy po wykryciu na polu farmy w Oregonie plantacji doświadczalnej pszenicy, a firma zapewniała, że prace nad tym ziarnem zawieszono  kilka lat temu. Informacja resortu rolnictwa o wykryciu tej uprawy spowodowała zapaść w eksporcie amerykańskiej pszenicy, bo z jej kupna wycofali się klienci z Azji
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE