Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Mówię do Ciebie o Polsce

"Mówię do Ciebie o Polsce"
Strefa WolnoSłowa, Łukasz Kupka ł.ku. Łukasz Kupka
Pochodzš z Białorusi, Armenii, Ukrainy i wielu innych państw. W teatrze Strefa WolnoSłowa opowiadajš o tym jak się czujš w naszym kraju
W czwartek, 6 czerwca o  godz. 19.00 w Studiu Teatralnym KOŁO, przy ul. Mińskiej 25  w Warszawie, na terenie Soho Factory, odbędzie się spektakl "Mówię do Ciebie o Polsce". Zobacz galerię zdjęć Sztuka jest zwieńczeniem wielokulturowego warsztatu teatralnego, w którym wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkajšcy w naszym kraju - dziewiętnaœcie osób w różnym wieku, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Kuby, Rosji, Armenii. Pokazywane w czasie zajęć improwizacje i prawdziwe historie zwišzane z pobytem w Polsce, wymieszane z literackš fikcjš, stały się treœciš dramatu. Przyjechali do Polski z różnych powodów - w celach ekonomicznych lub z chęci przygody, często sš tylko przejazdem. Teatr pozwala im zintegrować  się i powiedzieć szczerze, co o nas myœlš. Czasami łatwiej swój ból wykrzyczeć na scenie, niż skarżyć się na los w cztery oczy. O swoich problemach opowiadajš ze zdziwieniem, złoœciš, często z autoironiš.  Mówiš o kulturowych różnicach, szansie na lepszy byt i biurokratycznych problemach.
- Na naszych wielokulturowych warsztatach cudzoziemcy spotykajš się z Polakami i wspólnie tworzš teatr – opowiada "Rz" Tomasz Gromadka z Fundacji Strefa WolnoSłowa – Pracujemy z amatorami, ale zawsze dbamy o efekt artystyczny. Próby sš intensywne, czasem wycieńczajšce, jednak dobra atmosfera w grupie i determinacja uczestników, pozwala doprowadzić projekt do końca. Powstajš przedstawienia o losie migranta, poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi, a z drugiej strony o strachu przed obcym i niechęci do wszystkiego co inne, nowe. Prawdziwe historie cudzoziemców mieszajš się u nas z fikcjš i humorem. Strefa WolnoSłowa poprzez działania artystyczne, kulturalne i edukacyjne prowadzi dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Powstała z inicjatywy osób zajmujšcych się teatrem, literaturš, fotografiš i filmem. W fundacji realizujš starš zasadę Ignacego Krasickiego - "Uczyć bawišc". - Warsztaty fundacji Strefa WolnoSłowa dajš szansę na spotkanie i integrację ludziom majšcym podobne problemy  - opowiada "Rz" Olivier Noel z Belgii. - Do Polski przyjechałem w 2010 r. W Brukseli studiowałem rosyjski i polski, zanim trafiłem do fundacji miałem już przyjaciół Polsce, jednak w czasie zajęć poznałem ludzi, którzy sš teraz dla mnie jak rodzina. Wielu z nich ma bardzo trudnš sytuację. Dzięki warsztatom i grze w teatrze nie czujš się już tak bardzo samotni. Czwartkowe wydarzenie będzie również okazjš do rozmowy o problemach cudzoziemców. Po spektaklu odbędzie się spotkanie aktorów z publicznoœciš z udziałem Zofii Bałdygi z Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic". Więcej na strefawolnoslowa.pl "Mówię do Ciebie o Polsce" reżyseria: Alicja Borkowska dramaturgia: Tomasz Gromadka video: Piotr Mikuć projekt œwiateł: Sebastian Klim występujš: Weronika Chinowska, Haik Gasparyan, Viktoriya Ivanova, Jurij Jelin, Veronica Los, Anastasiya Lytovka, Olivier Noel, Natalia Pracz, Oscar Pena, Lewon Petrosjan, Łukasz Prusiński, Victoria Rosovetska, Ruzan Sargsjan, Julia Semchuk, Bojan Vasilevski, Yuliya Vasileuskaya, Marina Vileita, Nina Volontey. 6 czerwca 2013, godz. 19. Studio Teatralne KOŁO, ul. Mińska 25 (na terenie Soho Factory)
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL