Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Prostytucja problemem w Niemczech

Fotorzepa, Kuba Krzysiak Kuba Krzysiak
W Niemczech pracuje co najmniej 200 tys. prostytutek. Jest to największy tego typu rynek usług w Europie. Wiele pracuje w domach publicznych z taryfš flat rate
Oznacza to,że klienci za 80 100 euro korzystać mogš bez ograniczenia z usług wszystkich pracujšcych tam kobiet. Dla nich oznacza to przyjmowanie kilkudziesięciu klientów czasie doby. Trzy czwarte z nich pochodzi z zagranicy. Większoœć z Rumunii i Bułgarii. Sš najczęœciej ofiarami siatek przestępczych handlujšcych żywym towarem. Gwałcone, poniżane, bite zmuszane sš do spełniania wszystkich  życzeń klientów. Wszystko to w majestacie prawa - konstatuje tygodnik "Der Spiegel" oceniajšc w aktualnym wydaniu  funkcjonowanie obowišzujšcej od 2001 roku nowatorskiej ustawy. Zgodnie z jej ideš prostytucja jest całkiem normalnš działalnoœciš gospodarczš do której państwo nie powinno się mieszać, z wyjštkiem poboru podatków. To czysta fikcja. Z tysięcy kobiet pracujšcych na słynnej Reeperhban w Hamburgu zaledwie 135 zarejestrowało działalnoœć gospodarczš. Podobne wyglšda to w innych miastach. W Berlinie działa co najmniej 500 domów publicznych.
Wiele z nich na takich zasadach jak King George w dzielnicy Schoeneberg. 99 euro wstępnego i wszystko bez dalszych opłat. Ekstra płaci się jedynie za seks analny, oralny bez zabezpieczeń oraz pocałunki "z języczkiem". W poniedziałki, œrody i pištki dom publiczny oferuje "Ganbangparty" czyli jedna kobieta i wielu partnerów. Gdy podobny przybytek otwierano kilka lat temu w okolicach Stuttgartu lokalne media naliczyły 700 mężczyzn w kolejce do drzwi tego Pussy-Clubu. Powstajš wszędzie i cieszš się dużym wzięciem. Policja nie ma nic do tego co się tam dzieje. Zgodnie z prawem karalne jest "wyzyskiwanie" prostytutki. To jednak  niezwykle trudno udowodnić. Przed wejœciem w życie obecnej ustawy skazano w 2000 roku 151 alfonsów za "wspieranie prostytucji" . Dwa lata temu już tylko 32. Przy tym branża się rozwija. Prof. Axel Dreher z Heildelbergu porównał dostępne dane na temat prostytucji z wielu krajów i udowadnia, że tam gdzie prostytucja jest legalna, tam rozwija się szybko handel ludŸmi. Ale do Niemiec przyjeżdżajš także dobrowolnie kobiety z zamiarem prostytuowania się. Dochodzi do tego, że oddajš się nawet za 10 euro. Jak np. w Kolonii, gdzie miasto wpadło na specyficzny pomysł tworzšc specjalne miejsca spotkań prostytutek i ich klientów. Przy Geestemuender Strasse powstały specjalne boksy na samochody gdzie w zaparkowanych autach klienci mogš przyjmować czekajšce w pobliżu kobiety. Do niedawna  obowišzywała  stawka 40 euro ale gdy z podobnego rozwišzania zrezygnował Dortmund, do Kolonii œcišgnęło sporo prostytutek. Obniżyło to ceny usług. Ocenia się że obroty całej branży przekraczajš rocznie 10 mld. euro. Do kasy państwa trafia w formie podatków nieznaczny ułamek tej sumy. Do jednego miliona niemieckich mężczyzn korzysta dziennie z usług prostytutek. Bywajš dni œwišteczne gdy pracujš one 24 godziny na dobę. Sporo zarabia nieŸle ale zdecydowana większoœć kilkaset euro tygodniowo. Raz po raz pojawiajš się głosy o koniecznoœci wprowadzenia podobnych przepisów jak w Szwecji gdzie karze się klientów prostytutek. Od 1999 roku ukarano tam, w większoœci wysokš grzywnš, 3700 mężczyzn.  70 proc. obywateli Szwecji popiera takie rozwišzanie. W Niemczech jest zgoła inaczej. Z ostatnich badań wynika, że 78 proc. niemieckich mężczyzn opowiada się przeciwko zakazowi prostytucji w Niemczech. Co ciekawe, takiego zdania jest 76 proc. kobiet.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL