NRA proponuje oddzielne rozporządzenia za koszty adwokackie z urzędu i z wyboru

aktualizacja: 28.05.2013, 15:55
NRA proponuje oddzielne rozporządzenia za koszty adwokackie z urzędu i...
NRA proponuje oddzielne rozporządzenia za koszty adwokackie z urzędu i z wyboru
Foto: www.sxc.hu

Naczelna Rada Adwokacka pracuje nad projektem legislacyjnym mającym na celu zmianę przepisów dotyczących kosztów adwokackich.

Propozycją jest rozdzielenie na dwa dokumenty rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez adwokata ustanowionego z urzędu – za sprawy przyznawane z urzędu i prowadzone z wyboru.
Jak podkreśla adwokatura, ze względu na powszechnie znany fakt, że w budżecie państwa nie ma środków finansowych na podwyżki dotyczące taksy adwokackiej za sprawy z urzędu, rozsądnym kompromisem wydaje się pozostawienie taksy za „urzędówki" bez zmian. Jednak adwokaci proponują zmianę modelu, polegającą na wprowadzeniu przepisu, który zobowiązywałby klienta do częściowego partycypowania w kosztach adwokackich. Z kolei stawki za sprawy z wyboru miałby ulec urynkowieniu. Byłyby to dwa oddzielne rozporządzenia.
Prezydium NRA upoważniło adw. Rafała Dębowskiego, przewodniczącego Komisji Komunikacji Społecznej przy NRA, do opracowania projektów legislacyjnych w tej sprawie. Jak czytamy na stronie adwokatury, prace są na ukończeniu.

POLECAMY

KOMENTARZE