Na Śląsku rusza kampania społeczna przeciw używkom

aktualizacja: 28.05.2013, 14:45

Ograniczenie używania tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przez nastolatki i kobiety jest celem zainaugurowanej we wtorek w Katowicach kampanii społecznej, która obejmie m.in. 40 tys. uczniów ze szkół woj. śląskiego. Akcja potrwa do 2016 r.

Kampania ma zwrócić uwagę społeczeństwa na zdrowie przyszłych matek oraz ich dzieci. "Właściwe nawyki zdrowotne są bardzo ważne już od najmłodszych lat, dlatego dbając o przyszłe matki, a tym samym jeszcze nienarodzone dzieci przyczyniamy się do lepszego życia przyszłych pokoleń" - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Katowicach Beata Kempa.

Jak wynika z ogólnopolskich badań zrealizowanych w szpitalach przez pracowników inspekcji sanitarnej, 10,1 proc. kobiet ciężarnych pije alkohol, 7 proc. pali papierosy, 2,2 proc. przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, a 22,5 proc. kobiet ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu. "Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. Niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne. Niepokojącym jest również fakt, że aż 56,5 proc. kobiet ciężarnych nie uzyskało od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży. Co gorsza, 1,4 proc. Polek dowiadywało się w gabinecie lekarskim, że picie małej ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne lub nawet zalecane" - poinformowała Kempa.Celem zainaugurowanej we wtorek kampanii jest przeciwdziałanie takim zjawiskom. Dlatego jest ona skierowana nie tylko do kobiet. Obejmie ona również ok. 40 tys. uczniów - dziewcząt i chłopców - ze szkół ponadgimnazjalnych woj. śląskiego. W szkołach będzie realizowany program edukacyjny dotyczący m.in. problematyki uzależnień. Uczniowie w ramach zajęć szkolnych będą się spotykać z przeszkolonymi nauczycielami, psychologami. Pierwsze zajęcia rozpoczną się na przełomie 2013 i 2014 roku.Nowością będzie także platforma e-learningowa poświęcona m.in. promocji zdrowia.
KOMENTARZ DNIA

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE