Piotr Cieszewski w podróży poślubnej zdobył szczyt Everestu

aktualizacja: 23.05.2013, 15:10
Piotr Cieszewski
Piotr Cieszewski
Foto: everest60lat.pl

W 60. rocznicę pionierskiego wejścia na Mount Everest (8848 m) Piotr
Cieszewski, w podróży poślubnej, stanął w czwartek na szczycie najwyższej góry świata.

"Dzisiaj, 23 maja o godzinie 5.30 czasu lokalnego Piotr Marek Cieszewski osiągnął wierzchołek Everestu" - poinformowała w oficjalnym komunikacie nepalska agencja Rolvaling organizująca międzynarodową wyprawę.
Także żona himalaisty Ewelina otrzymała sms z potwierdzeniem od męża. Jak powiedziała  "wesela nie mieliśmy, ale była to wspaniała podróż poślubna. Oby tylko Piotrek zszedł szczęśliwie do bazy". Dodała, że ona też zdobyła "swój Everest". W połowie kwietnia wspięła się z uczestnikami międzynarodowej ekspedycji na Lobuche East (6117 m).
Cieszewski, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, zawarł związek małżeński 27 marca w Gdyni, dwa dni przed odlotem do Katmandu. Jest 36. Polakiem, który stanął na szczycie Czomolungmy (z tybetańskiego Bogini Matka Ziemi).
Po kilkunastu nieudanych i często tragicznych wyprawach, 29 maja 1953 roku na wierzchołek Everestu wspięli się jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa z Darżylingu Tenzing Norgay. Pierwszą osobą z Polski była 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie.

POLECAMY

KOMENTARZE