Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

Piotr Cieszewski w podróży poślubnej zdobył szczyt Everestu

Piotr Cieszewski
everest60lat.pl
W 60. rocznicę pionierskiego wejœcia na Mount Everest (8848 m) PiotrCieszewski, w podróży poœlubnej, stanšł w czwartek na szczycie najwyższej góry œwiata.
"Dzisiaj, 23 maja o godzinie 5.30 czasu lokalnego Piotr Marek Cieszewski osišgnšł wierzchołek Everestu" - poinformowała w oficjalnym komunikacie nepalska agencja Rolvaling organizujšca międzynarodowš wyprawę. Także żona himalaisty Ewelina otrzymała sms z potwierdzeniem od męża. Jak powiedziała  "wesela nie mieliœmy, ale była to wspaniała podróż poœlubna. Oby tylko Piotrek zszedł szczęœliwie do bazy". Dodała, że ona też zdobyła "swój Everest". W połowie kwietnia wspięła się z uczestnikami międzynarodowej ekspedycji na Lobuche East (6117 m). Cieszewski, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, zawarł zwišzek małżeński 27 marca w Gdyni, dwa dni przed odlotem do Katmandu. Jest 36. Polakiem, który stanšł na szczycie Czomolungmy (z tybetańskiego Bogini Matka Ziemi).
Po kilkunastu nieudanych i często tragicznych wyprawach, 29 maja 1953 roku na wierzchołek Everestu wspięli się jako pierwsi na œwiecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa z Darżylingu Tenzing Norgay. Pierwszš osobš z Polski była 16 paŸdziernika 1978 roku Wanda Rutkiewicz, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na œwiecie.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL