Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Rodzimi twórcy europejskiej cywilizacji

"Paryżanka" - fresk znaleziony w pałacu w Knossos
Domena publiczna
Mieszkańcy Krety sprzed 4 tys. lat, twórcy najstarszej rozwiniętej kultury byli mieszkańcami naszego kontynentu — potwierdziły badania DNA
Naukowcy porównali materiał genetyczny pobrany z próbek kostnych sprzed 4 tys. lat z uzyskanym od ludzi żyjšcych obecnie i dawniej w różnych miejscach naszego kontynentu oraz Afryki. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach magazynu „Nature Communications". — Teraz już wiemy, że założyciele pierwszej europejskiej rozwiniętej cywilizacji byli Europejczykami — powiedział George Stamatoyannopoulos, genetyk z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. — Byli bardzo podobni do neolitycznych Europejczyków a zarazem bardzo podobni do dzisiejszych mieszkańców Krety. Przez długi czas naukowcy uważali, że Minojczycy przybyli na Kretę z Egiptu. Cywilizacja minojska rozwijała się na Krecie i okolicznych wyspach między 2700 a 1400 r. p. n. e. Częœć naukowców uważa, że kres tej cywilizacji położył wielki wybuch wulkanu na wyspie Thera (obecnie Santoryn), inni wišżš upadek Minojczyków z najazdem przybyszów z Myken.
We współczesnoœci Minojczycy sš najbardziej znani jako twórcy mitu o Minotaurze, pół-człowieku, pół-byku mieszkajšcym w labiryncie na Krecie. Kiedy ponad 100 lat temu brytyjski archeolog Arthur Evans odkrył ruiny minojskiego pałacu w Knossos, był oczarowany jego pięknem. Zauważył też podobieństwo sztuki minojskiej do egipskiej. Uważał, że kultura która wytworzyła to dzieło, nie mogła być oryginalna. — Dlatego Evans postulował, że cywilizacja minojska przywędrowała na Kretę razem z przybyszami z Egiptu i Libii — powiedział Stamatoyannopoulos LiveScience.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL