Rodzimi twórcy europejskiej cywilizacji

aktualizacja: 17.05.2013, 09:22
"Paryżanka" - fresk znaleziony w pałacu w Knossos
"Paryżanka" - fresk znaleziony w pałacu w Knossos
Foto: Domena publiczna

Mieszkańcy Krety sprzed 4 tys. lat, twórcy najstarszej rozwiniętej kultury byli mieszkańcami naszego kontynentu — potwierdziły badania DNA

Naukowcy porównali materiał genetyczny pobrany z próbek kostnych sprzed 4 tys. lat z uzyskanym od ludzi żyjących obecnie i dawniej w różnych miejscach naszego kontynentu oraz Afryki. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach magazynu „Nature Communications".
— Teraz już wiemy, że założyciele pierwszej europejskiej rozwiniętej cywilizacji byli Europejczykami — powiedział George Stamatoyannopoulos, genetyk z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. — Byli bardzo podobni do neolitycznych Europejczyków a zarazem bardzo podobni do dzisiejszych mieszkańców Krety.
Przez długi czas naukowcy uważali, że Minojczycy przybyli na Kretę z Egiptu. Cywilizacja minojska rozwijała się na Krecie i okolicznych wyspach między 2700 a 1400 r. p. n. e. Część naukowców uważa, że kres tej cywilizacji położył wielki wybuch wulkanu na wyspie Thera (obecnie Santoryn), inni wiążą upadek Minojczyków z najazdem przybyszów z Myken.
We współczesności Minojczycy są najbardziej znani jako twórcy mitu o Minotaurze, pół-człowieku, pół-byku mieszkającym w labiryncie na Krecie.
Kiedy ponad 100 lat temu brytyjski archeolog Arthur Evans odkrył ruiny minojskiego pałacu w Knossos, był oczarowany jego pięknem. Zauważył też podobieństwo sztuki minojskiej do egipskiej. Uważał, że kultura która wytworzyła to dzieło, nie mogła być oryginalna.
— Dlatego Evans postulował, że cywilizacja minojska przywędrowała na Kretę razem z przybyszami z Egiptu i Libii — powiedział Stamatoyannopoulos LiveScience.

POLECAMY

KOMENTARZE