Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Brytyjczycy czczš pamięć polskiego superszpiega

W najbliższy weekend działacze brytyjskiej Polonii odsłoniš podczas oficjalnej uroczystoœci odrestaurowany grób Krystyny Skarbek w północnym Londynie.
Według informacji dziennika „Guardian" w uroczystoœci wezmš udział również m.in. ambasador RP oraz attache wojskowi z Polski i Francji. Skarbek, która w momencie wybuchu wojny miała 31 lat i przebywała w Kenii, została agentem SOE, czyli brytyjskiej organizacji powołanej do prowadzenia wywiadu i aktów sabotażu w okupowanej Europie. Skarbek jeŸdziła jako kurierka m.in. do Polski, prowadziła również misje wywiadowcze m.in. w Egipcie oraz w okupowanej Francji.
Po wojnie, mimo licznych odznaczeń za działalnoœć wojennš, nie potrafiła znaleŸć sobie miejsca. Zmarła w 1952 r. w Londynie w wyniku ran odniesionych w ataku nożem z ręki swego ówczesnego partnera. Przez pewien czas była, według nieoficjalnych plotek, zwišzana z byłym oficerem wywiadu brytyjskiego Ianem Flemmingiem, autorem powieœci o Jamesie Bondzie. Niektórzy biografowie Flemminga twierdzš, że Skarbek mogła być pierwowzorem kilku kobiecych postaci z przygód agenta 007. O Skarbek pisaliœmy m.in. tutaj. Krótki film o Skarbek jako pierwowzorze dziewczyn Jamesa Bonda:
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL