Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

Polacy przygotowujš się do ataku szczytu na Mount Everest

Piotr Cieszewski z Warszawy oraz Bartłomiej Wróblewski z Poznania planujš 14 maja wyjœcie z bazy i rozpoczęcie ataku szczytowego na Mount Everest (8850 m). Członkowie międzynarodowej wyprawy chcš uczcić 60. rocznicę pionierskiego zdobycia "Góry Gór"
- W œrodę wróciliœmy do bazy pod Everestem z miejscowoœci Pangboche (3950 m), w której odpoczywaliœmy kilka dni po zakończeniu aklimatyzacji w okolicy najwyższej góry œwiata. Założyliœmy na niej trzy obozy, w tym ten najwyższy na wysokoœci około 7000 m. Czekamy teraz na tzw. okno pogodowe. Na razie prognozy sš niezbyt korzystne. Polepszenie aury ma nastšpić około 18 maja. Atak szczytowy rozpoczniemy w takim przypadku 14 maja - poinformował Wróblewski, który walczy o zdobycie Korony Ziemi, czyli najwyższych wierzchołków gór wszystkich kontynentów. W kolekcji brakuje mu, oprócz Everestu, Mt. Vinson na Antarktydzie. 29 maja 1953 roku na wierzchołku Everestu stanęli Szerpa Tenzing Norgay i Nowozelandczyk Edmund Hillary. Polacy zamierzajš iœć ich drogš - od strony nepalskiej przez Przełęcz Południowš, graniš południowo-wschodniš. Sš w gronie 282 wspinaczy, którzy otrzymali zezwolenie na wejœcie na Everest w jubileuszowym roku. Jak na razie ze zdobycia najwyższej góry œwiata zrezygnowało niespełna 40 osób. Polacy planujš dojœcie do obozu IV (7930 m) na Przełęczy Południowej 17 maja i wyruszenie nocš w kierunku szczytu.
Celem 39-letniego Cieszewskiego, sopocianina mieszkajšcego obecnie w stolicy, jest oprócz uczczenia pionierskiego wejœcia, promocja dobroczynnej akcji Szlachetna Paczka. Zamierza wnieœć na szczyt flagę Szlachetnej Paczki. Wspinaczkę może utrudniać alpinistom silny wiatr. - Jak na razie wieje. W sumie nie jest to "normalny" wiatr, a tzw. pršd strumieniowy, który zahacza szczyt, a podnosi się tylko kilka razy w roku - w maju przed monsunem i jesieniš po jego przejœciu. Siła przekracza 200 km/h - poinformował Cieszewski, zdobywca Mont Blanc (4810 m), Elbrusu (5642 m), Kilimandżaro (5895 m) i Aconcagui (6962 m) w Ameryce Płd. Korona Ziemi w zależnoœci od opinii geografów składa się z różnych szczytów. Spór dotyczy Mont Blanc i Elbrus w Europie oraz Góry Koœciuszki i Piramidy Carstensza w Oceanii. Wróblewski stanšł na wierzchołku każdej z nich. Pierwszym zdobywcš Korony Ziemi był Amerykanin Richard Bass (30 kwietnia 1985), a pierwszym Polakiem Leszek Cichy (28 paŸdziernika 1999). Od czasu, gdy Hillary i Norgay po raz pierwszy postawili nogę na szczycie najwyższej góry œwiata, na Czomolungmę (z tybetańskiego Bogini Matka Ziemi), wspięło się około trzech tysięcy osób. Pierwszš z Polski była 16 paŸdziernika 1978 roku Wanda Rutkiewicz - także pierwsza Europejka i trzecia kobieta na œwiecie. - Chodzi o to, żeby po szeœćdziesięciu latach głębiej zrozumieć, na czym polegał wyczyn pierwszych zdobywców. Wchodzili w czasach, gdy sprzęt i odzież była znacznie gorszej jakoœci od tego, jakim dziœ dysponuje przeciętny turysta. Chcę to porównać i opisać, bowiem pasjonujš mnie pionierzy himalaizmu i historia zdobywania oœmiotysięczników - mówił przez wyprawš Cieszewski. W marcu zmarł George Lowe, ostatni uczestnik debiutanckiej wyprawy. Nowozelandczyk miał największy udział w założeniu 28 maja 1953 roku ostatniego obozu, tysišc metrów poniżej wierzchołka, z którego wyruszył decydujšcy atak Hillary'ego (zmarł w 2008) i Szerpy Norgaya (zmarł w 1986). Nazwisko nowozelandzkiego himalaisty nosi najtrudniejsza technicznie na grani szczytowej, 12-metrowa œciana, tzw. uskok Hillary'ego (8760 m).
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL