Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Przelotni kochankowie Almodóvara - recenzja

Guillermo Toledo jako jeden z pasażerów pechowego lotu
Gutek Film
"Przelotni kochankowie" to katalog znanych pomysłów Almodóvara, zwariowanych dowcipów i dawka homoerotyki – pisze Jacek Marczyński
W klimat filmu wprowadza już pierwsza scena, gdy na ekranie pojawiajš się gwiazdy kiedyœ odkryte przez hiszpańskiego reżysera: Antonio Banderas i Penélope Cruz. On jako lotniskowy mechanik, ona jako wózkowa transportujšca walizki pasażerów spowodujš w cišgu minuty zamieszanie, którego konsekwencje widz będzie oglšdał przez następne półtorej godziny. Zobacz galerię zdjęć Banderasa i Cruz już potem nie będzie, choć ich nazwiska promujš „Przelotnych kochanków". Kto dał się na to nabrać, może czuć się zawiedziony, ale niech ma do siebie pretensje. U Pedro Almodóvara nigdy nie jest tak, jak być powinno. A jednak oglšdamy to, co zawsze, bo „Przelotni kochankowie" to modelowy katalog bohaterów, sytuacji i zachowań, jakie Almodóvar daje widzom od lat. Tylko u niego może pojawić się dziewica potrafišca przewidzieć przyszłoœć, płatny morderca ze skrupułami, zagadkowa gwiazda filmów sado-maso czy finansowy oszust o miękkim sercu. Jest też częsty u tego reżysera wštek samobójczy i spora dawka narkotyków, po których ludzie stajš się bardziej skłonni do zwierzeń. Pasażerowie pechowego samolotu oraz jego załoga odkrywajš przed nami rodzinne tajemnice, nietypowe romanse oraz zdrady, a niemal każdy z bohaterów okazuje się kimœ innym, niż wydawał się na poczštku. Supermacho to w rzeczywistoœci namiętny homo, a typowy gej to jedyny w tym gronie facet twardo stšpajšcy po ziemi.
Nic tu wszakże nie dzieje się na poważnie. Almodóvar zapowiadał, że kręci zwariowanš komedię, i tak rzeczywiœcie uczynił. Jego fascynacje dawnym kinem, dostrzegalne w każdym obrazie, prowadzš tym razem do slapstickowych burlesek i Billy'ego Wildera, twórcy niezapomnianego „Pół żartem, pół serio". A przy okazji Almodóvar sprowadza do absurdu motywy zaczerpnięte z tasiemcowych seriali dla gospodyń domowych. Historia zaczyna się œwietnie: zwariowane sytuacje wcišgajš, dialogi sš błyskotliwe, postaci intrygujš. W połowie jednak filmu dowcip staje się przyciężkawy i czasem spada poniżej poziomu, jakiego można by się spodziewać od reżysera. Krytycy będš zatem wybrzydzać, że Almodóvar się powtarza, obniża loty i nie ma nic ciekawego do powiedzenia. W porównaniu z „Volverem", a zwłaszcza ze „Złym wychowaniem", „Przelotni kochankowie" to rzeczywiœcie błahostka. Wolę jš jednak od ostatniego filmu, „Skóra, w której żyję". Jego powikłana intryga i pozorna głębia intelektualna okazała się w gruncie rzeczy kompletnš pustkš. Nawet jeœli Pedro Almodóvar znalazł się w artystycznym dołku, teraz należy mu się uznanie za to, że w tej sytuacji potrafi żartować z samego siebie. W „Przelotnych kochankach" trzej stewardzi tańczš dla pasażerów w piosence „I'm So Excited" The Pointer Sisters. Ten kiczowaty numer wydaje się wzięty wprost z gejowskiego klubu. Można się zastanawiać, czy reżyser tam właœnie gwałtownie szukał pomysłów do swego filmu, czy też jest to jego kolejna prowokacja. Zagorzali fani Almodóvara wybiorš tę drugš odpowiedŸ, inni widzowie – nie wiem. KINA MURANÓW (Warzszawa)
"Przelotni kochankowie", œroda (15.05), g. 19:00 - 5 podwójnych - kod: (esemes o treœci ZW.02.Imię Nazwisko) "Od czwartku do niedzieli", czwartek, (16.05.), g. 18.00 - 5 podwójnych - kod: (esemes o treœci ZW.03.Imię Nazwisko) Poranek rodzinny: Kot w Paryżu, sobota (11.05), g. 11:00 - 5 podwójnych - kod:  (esemes o treœci ZW.04.Imię Nazwisko) KINA ANTROPOS (Warszawa)
"Inny Œwiat", niedziela (12.05), g. 17.00 - 3 podwójne - kod: (esemes o treœci ZW.05.Imię Nazwisko) "Od czwartku do niedzieli", poniedziałek (13.05), g. 19.00 - 3 podwójne - kod: (esemes o treœci ZW.06.Imię Nazwisko) Wygrywa co drugi esemes nadesłany na dany kod w godz. 13-15 w dniu 9 maja, do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenia będzie można odebrać na miejscu w dniu spektaklu, informacja o wygranej znajdzie się w sms-ie zwrotnym).
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL