Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Jedenaścioro dzieci Boba Marleya

materiały prasowe
Niezwykły biograficzny film dokumentalny. Premiera „Marleya" w HBO2 dziœ o 22 00. Obraz powstał przy wsparciu rodziny muzyka i zawiera wiele unikatowych, nigdy dotšd niepublikowanych materiałów archiwalnych
- Żaden inny muzyk nie wywarł takiego wpływu na ludzi - 30 lat po jego œmierci dalej inspiruje i uważany jest za proroka – wyjaœniał reżyser filmu Kevin Macdonald powody powstania obrazu. – Przesłanie Boba jest przesłaniem pozytywnym dla ludzi, którzy cierpiš i przechodzš trudne chwile. I zapewne z tych względów autor filmu poœwięcił mu szeœć lat swojego życia. Tyle trwało zbieranie materiałów (wiele z nich nie było dotšd nigdzie publikowanych) – kompletowanie rozmów z bliskimi, przyjaciółmi, podšżanie œladami słynnego jamajskiego muzyka. Konsultantem był Neville Garrick, przyjaciel Boba Marleya, który przyklasnšł koncepcji reżysera, by pokazać bohatera filmu nie tylko jako charyzmatycznego propagatora i twórcę reggae, ale przede wszystkim człowieka – o nieprostym życiorysie. Miał czarnoskórš matkę i białego ojca. Rodziców różniło nie tylko 35 lat życia, ale i poglšdy, więc bardzo szybko się rozstali. Film pokazuje skšd Marley pochodził, i co go inspirowało. Pierwsza nauczycielka wspomina muzykalnoœć małego Boba i przywołuje jego ulubionš piosenkę z tamtych lat – o osiołku i niesionym mu œniadaniu.
Kiedy miał 14 lat postanowił porzucić szkołę i zajmować się muzykš. I nie były to tylko rytmy serca, ale muzyka coraz bardziej œwiadoma społecznie, komentujšca rzeczywistoœć, często zaangażowana w prawa człowieka. W filmie sš też opowieœci o prywatnym życiu Marleya. A było ono obfite w zdarzenia, skoro spłodził jedenaœcioro dzieci z siedmioma kobietami... Resztę trzeba zobaczyć samemu, tym bardziej, że w ponad dwugodzinnym dokumencie wiele jest fragmentów koncertów i Boba Marleya, jakiego wszyscy pamiętajš. Film został wyróżniony nominacjami do BAFTY, BIFY, Czarnej Szpuli i nagrody Grammy. Zobacz zwiastun biograficznego filmu „Marley"
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL