Jedenaścioro dzieci Boba Marleya

aktualizacja: 08.05.2013, 10:19
Foto: materiały prasowe

Niezwykły biograficzny film dokumentalny. Premiera „Marleya" w HBO2 dziś o 22 00. Obraz powstał przy wsparciu rodziny muzyka i zawiera wiele unikatowych, nigdy dotąd niepublikowanych materiałów archiwalnych

- Żaden inny muzyk nie wywarł takiego wpływu na ludzi - 30 lat po jego śmierci dalej inspiruje i uważany jest za proroka – wyjaśniał reżyser filmu Kevin Macdonald powody powstania obrazu. – Przesłanie Boba jest przesłaniem pozytywnym dla ludzi, którzy cierpią i przechodzą trudne chwile.
I zapewne z tych względów autor filmu poświęcił mu sześć lat swojego życia. Tyle trwało zbieranie materiałów (wiele z nich nie było dotąd nigdzie publikowanych) – kompletowanie rozmów z bliskimi, przyjaciółmi, podążanie śladami słynnego jamajskiego muzyka.
Konsultantem był Neville Garrick, przyjaciel Boba Marleya, który przyklasnął koncepcji reżysera, by pokazać bohatera filmu nie tylko jako charyzmatycznego propagatora i twórcę reggae, ale przede wszystkim człowieka – o nieprostym życiorysie. Miał czarnoskórą matkę i białego ojca. Rodziców różniło nie tylko 35 lat życia, ale i poglądy, więc bardzo szybko się rozstali. Film pokazuje skąd Marley pochodził, i co go inspirowało. Pierwsza nauczycielka wspomina muzykalność małego Boba i przywołuje jego ulubioną piosenkę z tamtych lat – o osiołku i niesionym mu śniadaniu.
Kiedy miał 14 lat postanowił porzucić szkołę i zajmować się muzyką. I nie były to tylko rytmy serca, ale muzyka coraz bardziej świadoma społecznie, komentująca rzeczywistość, często zaangażowana w prawa człowieka. W filmie są też opowieści o prywatnym życiu Marleya. A było ono obfite w zdarzenia, skoro spłodził jedenaścioro dzieci z siedmioma kobietami... Resztę trzeba zobaczyć samemu, tym bardziej, że w ponad dwugodzinnym dokumencie wiele jest fragmentów koncertów i Boba Marleya, jakiego wszyscy pamiętają.
Film został wyróżniony nominacjami do BAFTY, BIFY, Czarnej Szpuli i nagrody Grammy.
Zobacz zwiastun biograficznego filmu „Marley"
KOMENTARZ DNIA
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE