Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Rajd śladami ucieczki rtm. Pileckiego wyruszył z KL Auschwitz

ROL
Czterech muzyków rockowego zespołu Forteca wyruszyło œladami ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, byłego niemieckiego obozu. Do przejœcia majš ponad 130 km
- Chcemy przypomnieć to niezwykłe wydarzenie oraz oddać hołd bohaterskim uciekinierom - Witoldowi Pileckiemu, Janowi Redzejowi i Edwardowi Ciesielskiemu. Niektóre ucieczki z Auschwitz były bardziej niezwykłe, sensacyjne, dramatyczne, ale ta była wyjštkowa z innego powodu: uciekinierzy nie tylko chcieli ocalić własne życie, ale przede wszystkim mieli do wykonania misję. Chodziło o poinformowanie wolnego œwiata o niemieckich zbrodniach dokonywanych w KL Auschwitz i na okupowanych ziemiach polskich - powiedział Bogdan Wasztyl z organizujšcego rajd stowarzyszenia Auschwitz Memento. Muzycy wyruszyli dokładnie w 70 lat po rotmistrzu i dwóch współwięŸniach. Uciekinierzy wieczorem wyszli z bloku 15 w byłym obozie, przekroczyli głównš bramę i szosš wzdłuż rzeki Soły poszli w kierunku dawnej garbarni, a następnie piekarni obozowej. Tam odpocznš. Nad ranem wyruszš w dalszš drogę. Przeprawiš się przez rzekę Wisłę. Lasami dotrš na wzgórze Lipowiec, gdzie pod gołym niebem spędzš kolejnš noc. Przez ponad dobę nie będš nic jedli, podobnie jak historyczni uciekinierzy. Wokalista Fortecy Maksymilian Migo, który uczestniczy w rajdzie, powiedział, że dla niego i kolegów to ogromna przygoda i ważne wydarzenie. - To namiastka historii, którš poznamy na własnej skórze. () Gramy od kilku lat muzykę patriotycznš, która bazuje na tekstach odnoszšcych się do II wojny œwiatowej. Myœlę, że rajd czymœ zaowocuje. Mamy już pomysł na utwór o rotmistrzu. Być może powstanie większy materiał  - powiedział muzyk.
Wędrujšc œladem rotmistrza muzycy dotrš w niedzielę do Alwernii. W miejscowym koœciele odprawiona zostanie msza œw., w której będš uczestniczyli między innymi syn rtm. Pileckiego - Andrzej Pilecki, a potomkowie Kazimierza Buczka, który przeprowadził uciekinierów przez granicę między III Rzeszš a Generalnš Guberniš. Codzienne relacje z rajdu będš zamieszczane na stronie projektpilecki.pl. Powstanie też krótki film dokumentalny, którego premierę zaplanowano na czerwiec. Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więŸniem w Auschwitz, twórcš organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z obozu wraz z dwoma współwięŸniami zwišzanych z ruchem oporu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Za poœrednictwem Komendy Głównej AK raporty dotarły do Londynu, ale alianci nie zniszczyli nawet szlaków kolejowych wiodšcych do obozu. Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego poœmiertnie Orderem Orła Białego. Zespół rockowy Forteca wywodzi się z podbielskiego Szczyrku. Na co dzień muzycy sš listonoszami. W twórczoœci wykorzystujš między innymi poezję Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. O sobie mówiš: - Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy grę politycznš. Jesteœmy patriotami i chcemy poprzez swš twórczoœć pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Oœwięcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełnš dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, ingerowano w jej życie, próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie - każdy na swój sposób - starali się im opierać, by zachować godnoœć nawet za cenę życia. Uczestnicy rajdu majš do przejœcia ponad 130 km. Do Bochni i Nowego Wiœnicza dotrš 2 maja.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL