Lista 500: Seco/Warwick najlepszym debiutantem

aktualizacja: 26.04.2013, 01:42
Paweł Wyrzykowski, prezes Seco/Warwick, spółki, która w XV edycji Listy 500 dostała nagrodę dla najlepszego debiutanta

Producent pieców do obróbki cieplnej metali wzbogaci się wkrótce o zakład produkcyjny w Brazylii. To kolejna zagraniczna fabryka spółki.

Firma ze Świebodzina zadebiutowała w tym roku w rankingu najlepszych polskich firm, plasując się na 482. pozycji „Listy 500". Kapituła towarzyszącej rankingowi nagrody Orły „Rzeczpospolitej" oceniła debiut Seco/Warwick jako najbardziej spektakularny na tegorocznej Liście. Pod uwagę wzięła nie tylko wzrost przychodów, który zadecydował o awansie do pięćsetki, ale i rentowność firmy.

Seco/Warwick jest firmą o globalnym zasięgu. Do tej pory miała fabryki w Polsce, USA, Indiach i Chinach, a spółki handlowe również w Niemczech i Rosji. Wkrótce wzbogaci się o kolejny zakład, tym razem w Brazylii. Podpisała właśnie umowę zakupu brazylijskiego zakładu w miejscowości Jundiai. Transakcja warta jest prawie 19 mln zł.
– Spodziewamy się, że ostateczną umowę podpiszemy w ciągu kilku tygodni. Będzie to domknięcie naszej strategii, która zakłada, że mamy być obecni na wszystkich najważniejszych dla naszej branży rynkach świata  – podkreśla Paweł Wyrzykowski, prezes Seco/Warwick. Jego zdaniem Brazylia to rynek, który ma przed sobą ogromne perspektywy. – Rozwija się bowiem szybciej niż Europa. Do tej pory sprzedawaliśmy tam tylko okazjonalnie, bo barierą były dla nas cła i koszty logistyki. Mając lokalną fabrykę, możemy znacznie zwiększyć sprzedaż w tym regionie – dodaje Wyrzykowski.Grupę tworzą spółki zależne ulokowane na trzech kontynentach, a jej produkty trafiają do około 50 państw. Skala działania powoduje, że Seco/Warwick znajduje się w światowej czołówce producentów pieców do obróbki cieplnej metali. Wytwarzane przez  firmę urządzenia znajdują zastosowanie w wielu branżach, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym (np. do produkcji kondensatorów i chłodnic), lotniczym (elementy silników, podwozia samolotów) czy energetycznym (turbiny, kolektory słoneczne, energia jądrowa). Doskonalenie oferty produktowej możliwe jest dzięki nowoczesnemu wydziałowi badawczemu oraz współpracy z czołowymi ośrodkami akademickimi w Polsce. Przy realizacji projektów firma korzysta też z funduszy unijnych.Spółka z roku na rok poprawia swoje wyniki. W ubiegłym roku przychody Seco/Warwick skoczyły o 34 proc., do prawie 498 mln zł, a zysk netto wzrósł o 86 proc., do 28 mln zł.  Mimo spowolnienia na niektórych rynkach firmie udało się utrzymać wysoką rentowność we wszystkich segmentach. Wartość portfela zamówień na koniec grudnia 2012 roku wynosiła 349 mln zł.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE