Kolekcjonerzy płacą setki tysięcy za wieczne pióra

aktualizacja: 18.04.2013, 10:49
Graf von Faber Castell, Pióro roku 2012 powstało z połączenia  drewna ...
Graf von Faber Castell, Pióro roku 2012 powstało z połączenia drewna dębowego oraz złota. W zwieńczeniu skuwki został osadzony rzadki kamień szlachetny – cytryn. Do sprzedaży trafiło 1500 sztuk
Foto: Faber Castell

Aurora Diamante to pióro inkrustowane 30-karatowymi diamentami, platyną lub złotem. Produkowany jest jeden egzemplarz rocznie. Kosztuje blisko 1,5 mln dolarów.

Najdroższe pióro sprzedane w Polsce kosztowało 110 tys. zł. Był to model Duofold Senior, wyprodukowany przez firmę Parker. Został przekazany na licytację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pióro ma na skuwce wygrawerowane inicjały B.K. oraz datę 06.08.2010; jest to dzień objęcia urzędu przez obecną głowę państwa.Niewiele mniej (100 tys. zł) zapłacił zwycięzca innej licytacji za pióro należące do byłego premiera Jerzego Buzka.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję plus na pół roku 33% TANIEJ
i czytaj bez ograniczeń!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: ekonomia24

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE