Ceny transferowe: kto i kiedy może być ukarany 50 proc. stawką CIT

aktualizacja: 19.04.2013, 06:12
50 proc. stawka CIT w razie braku dokumentacji cen transferowych
50 proc. stawka CIT w razie braku dokumentacji cen transferowych
Foto: www.sxc.hu

Jeśli roczne obroty pomiędzy podmiotami powiązanymi przekroczą 30 000 euro za transakcje usługowe lub 50 000 euro za transakcje materialne, należy sporządzić dokumentację cen transferowych

Grupy producenckie to coraz bardziej popularna forma działania producentów rolnych. Mogą one działać w różnych formach prawnych, m.in. w formie spółki kapitałowej, przy czym działalność w tej właśnie formie jest obarczona dużym ryzykiem podatkowym.
W „Prawie i Praktyce" z 18 kwietnia >D5, pisaliśmy na temat problemów związanych z amortyzacją dotowanych środków trwałych. Nie jest to jednak jedyny problem, jaki przy rozliczaniu podatków mają grupy producenckie. Kłopoty mogą wynikać także z regulacji dotyczących cen transferowych.
Grupa producentów rolnych tworzona jest przez rolników prowadzących własne gospodarstwa rolne. Są oni udziałowcami grupy oraz dostarczają do grupy towary. Dodatkowo, część rolników może zasiadać w zarządzie lub w radzie nadzorczej grupy producentów rolnych. To wystarczy, aby uznać taką grupę za podmioty powiązane.
Co więcej, grupa producencka dokonuje z udziałowcami (rolnikami) wielu transakcji handlowych. Jest to m.in.:

Decydują kwoty

Jeśli roczne obroty na transakcjach pomiędzy wspólnikiem a grupą przekroczą 30 000 EUR (ok. 120 000 zł) za transakcje usługowe lub 50 000 EUR (ok. 200 000 zł) za transakcje materialne, to grupa musi sporządzić dokumentację cen transferowych.
Na podstawie art. 9a ust. 4 ustawy o CIT podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi zobowiązani są do przedłożenia dokumentacji cen transferowych w ciągu siedmiu dni od daty wezwania przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej.

Niezbędne elementy

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o CIT dokumentacja powinna obejmować:

Jaka sankcja

Pojawia się zatem pytanie, co będzie, jeśli nie ma dokumentacji. Otóż, w takim przypadku spółka (grupa producentów rolnych) może zostać ukarana. Organ podatkowy może bowiem określić dochód takiej spółki i różnicę pomiędzy dochodem wykazanym przez spółkę a dochodem oszacowanym opodatkować CIT według stawki 50 proc.
Autorzy są doradcami podatkowymi, partnerami w A&RT Rynkowska, Kosieradzki, Piekarz S.K.A.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE