Zamówienia publiczne: Jak stosować klauzule waloryzacyjne

W dobie rosnących cen materiałów budowlanych, a także wciąż panującej pandemii wirusa SARS-CoV-2, polski ustawodawca widzi w rynku zamówień publicznych źródło impulsu do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Publikacja: 14.02.2022 12:13

Zamówienia publiczne: Jak stosować klauzule waloryzacyjne

Foto: Adobe Stock

Zachętą dla potencjalnych uczestników rynku zamówień publicznych ma być ustawa Prawo zamówień publicznych (dalej:„PZP), która obowiązuje już od 1 stycznia 2021 r. , a w szczególności nowe regulacje odnoszące się do umowy o zamówienie publiczne. W założeniu umowa ta mimo że przygotowywana głównie przez jedną tylko stronę – tę publiczną – ma być bardziej „wyważona” i nastawiona na współpracę publiczno-prywatną.

W szczególności, ma przewidywać określone zabezpieczenia dla wykonawcy na wypadek wzrostu kosztów wykonania umowy, tzw. waloryzacja. Ustawa przewiduje w tym zakresie jedynie pewne ramy, które z biegiem czasu ma uzupełniać praktyka poszczególnych zamawiających oraz pojawiające się coraz częściej rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej. Jak wygląda obecnie ta praktyka w kontekście umów na roboty budowlane?    

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego