W poniedziałek 8 kwietnia warszawski sąd rejestrowy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego uruchomienie procedury likwidacyjnej w spółce zawiadującej publiczną telewizją. Tym samym zmienił postanowienie referendarza sądowego, który 22 stycznia br. odmówił wszczęcia procedury likwidacyjnej. W ten sposób zalegalizowana została procedura, w myśl której właściciel TVP SA, czyli Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołał likwidatora, który przejmuje zarządzanie spółką.

Jaki jest bilans zmian przeprowadzanych w mediach publicznych?

Dotychczas sąd rejestrowy odmówił także wszczęcia likwidacji w „centralnej” spółce Polskiego Radia. Za to sądy rejestrowe w różnych miastach Polski zgodziły się na likwidację 17 spółek Polskiego Radia, zawiadujących jego regionalnymi rozgłośniami.

Wszczęcie likwidacji spółek mediów publicznych jest według MKiDN sposobem na zmiany w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej, a przede wszystkim na ich odpolitycznienie. Przypomnijmy, że resort zdecydował się na ten sposób reformy w wyniku skomplikowanej sytuacji prawnej z nimi związanej oraz upolitycznieniem Rady Mediów Narodowych. To właśnie RMN ma dziś prawo powoływania zarządów spółek mediów publicznych, choć nie jest to zgodne z konstytucją.

Czytaj więcej

Media publiczne: likwidacja różni się od zlikwidowania