Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podlasie

Turyści na pewno przyjadš, ale głównie na zakupy

Piotr Mazurkiewicz
Fotorzepa / Waniek Ryszard
W przypadku ruchu bezwizowego oczywiœcie można sobie robić nadzieje, że takie ułatwienia oznaczać będš większy ruch przy lokalnych atrakcjach turystycznych. Oczywiœcie ruch wzroœnie, ale głównie w sklepach.

Turystyka zakupowa jest teraz zjawiskiem praktykowanym często i intensywnie, zwłaszcza w przypadku ruchu bezwizowego. GUS niedawno podał, że Polska zyskuje na ruchu granicznym, dodatkowo wydatki goœci z innych państw w Polsce rosnš szybciej, bo o 7,2 proc., od tych ponoszonych przez Polaków za granicš. Te w pierwszym kwartale wzrosły bowiem 5,7 proc. W sumie w tym okresie polskie granice przekroczyło niemal 62 mln osób, z czego za 60,9 proc. odpowiadali cudzoziemcy. Dlatego w strefach przygranicznych inwestycje handlowe prowadzone sš na dużš skalę – na wschodzie powstajš głównie sklepy spożywcze, na zachodzie krajobraz ubogacajš jeszcze zagłębia usługowe – Niemcy przyjeżdżajš do Polski choćby do fryzjera.

Globalizacja i otwarte granice – na wschodzie przynajmniej częœciowo – zachęcajš do wychwytywania różnic cenowych. Kto nie lubi cenowych okazji? A jeszcze pojechać za granicę po coœ na tamtym rynku tańszego, zabierajšc przy okazji na sprzedaż produkty poszukiwane w tym kraju, to model wypracowany dekadami podróży zarobkowych do państw naszego regionu, ale także do Turcji. Obecnie nadal jest praktykowane, ale Polacy jeżdżš już tylko ewentualnie na wschód po paliwo.

Kto mógłby się spodziewać 20 lat temu, że kiedyœ Polska stanie się celem pielgrzymek zakupowych? Wtedy takie prognozy mogłyby zostać potraktowane wyłšcznie jako rojenia szaleńca.

Dzisiaj widać, że cudzoziemcy w strefach przygranicznych sš poważnymi klientami. Wykupujš nie tylko żywnoœć, ale także sprzęt elektroniczny, materiały budowlane. Można wskazać właœciwie obywateli wszystkich państw oœciennych – Skandynawowie na promach kursujšcych po Bałtyku utrwalajš wytrwale swš miłoœć do polskich trunków.

Handlowcy już dawno zauważyli ten kierunek, w sklepach na kasach zatrudniane sš osoby znajšce języki, którymi posługujš się zagraniczni goœcie. Pod ich preferencje szykowane sš specjalne promocje. Branża już obawia się skutków ewentualnego wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, ponieważ cudzoziemcy sš zazwyczaj na zakupach właœnie w weekendy.

Nikt nie powinien mieć złudzeń, zabranie im jednego dnia na zakupy na pewno bardzo mocno odbije się na kondycji przygranicznych sklepów, targowisk, składów budowlanych i wielu innych placówek. Na razie raczej nie widać, aby ten argument był w dyskusji wokół takich ograniczeń brany przez rzšdzšcych pod rozwagę. Kto inny odczuje skutki, po co się więc zastanawiać.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL