Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podlasie

Pamiętajmy o zabytkach

Marek Kozubal
Fotorzepa / Kompala Waldemar
Zabytki Podlasia pokazujš wielokulturowš historię regionu. Pałac Branickich w Białymstoku, synagoga w Tykocinie, monaster Zwiastowania NMP w Supraœlu czy meczet w Kruszynianach to obowišzkowe punkty podróży po Podlasiu.

Wprawdzie z najnowszego „Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce" opublikowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wynika, że Podlasie nie należy do czołówki regionów z największš liczbš zabytków, ale ich różnorodnoœć i bogactwo sš imponujšce. Najwięcej zabytków znajduje się na Dolnym Œlšsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Pod tym względem Podlasie zajmuje zaledwie 14. miejsce. Jakie to obiekty? Otóż z raportu wynika, że najczęœciej mieszkalne i sakralne, murowane i ceglane, przeważnie z XIX w. Co istotne, sš one w bardzo dobrym stanie. Pod tym względem lokowane sš na 5. miejscu w kraju. W latach 2008–2016 Ministerstwo Kultury przeznaczyło na ratowanie zabytków w regionie 16,5 mln zł.

I na koniec ważna kwota. Otóż z raportu wynika, że w latach 2007–2013 na ten cel przeznaczono aż 50 mln zł dotacji z programów unijnych. Wychodzi zatem, że od kilku lat to podstawowe Ÿródło finansowania odnowy tych obiektów.

Co zatem może oznaczać dla naszego dziedzictwa próba dyskredytowania naszego członkostwa w Unii Europejskiej? Odpowiedzmy sobie sami.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL