Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lubuskie

Wspaniały muzyczny koktajl

Polski Woodstock przycišga każdego roku setki tysięcy fanów.
materiały prasowe, Basia Lutz
Hey, Wilki, Urbanator Michała Urbaniaka, Piotr Bukartyk, Archive i New Model Army – to gwiazdy tegorocznego Przystanku Woodstock.

Tegoroczna, 23. już edycja Przystanku Woodstock odbędzie się w dniach 3–5 sierpnia w Kostrzynie nad Odrš. To największy, mogšcy się pochwalić kilkusettysięcznš widowniš festiwal w Polsce niebiletowany. Stanowi podziękowanie Jerzego Owsiaka, pomysłodawcy i szefa Wielkiej Orkiestry Œwištecznej Pomocy, za udział w zbiórce, która ratuje nasze zdrowie poprzez zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitali i placówek medycznych.

Impreza nawišzuje nazwš do legendarnego hipisowskiego festiwalu w 1969 roku, ale także polskiego Jarocina, którego uczestnikiem był Jerzy Owsiak. Amerykański Woodstock na pewno bije na głowę organizacjš, a właœciwie samoorganizacjš. Porzšdku strzeże 1000 przeszkolonych członków „Pokojowego Patrolu", kilkuset członków „Niebieskiego Patrolu", czyli kwalifikowanych pracowników ochrony, zaœ nad zdrowiem czuwa 300 lekarzy i pielęgniarzy. Najważniejszy jest jednak pokojowy klimat, o którzy dbajš sami festiwalowicze. To jedno z największych osišgnięć imprezy.

Ponieważ nie jest biletowana, rzšdzi się osobnymi prawami muzycznymi. Nie chodzi o to, że nie występujš największe œwiatowe gwiazdy, bo przyjeżdża również czołówka. Organizatorowi zależy, by rodzaj muzyki i charakter artystów współgrał z atmosferš miejsca i spotkania kilkuset tysięcy ludzi. Nagrodš dla muzyków jest możliwoœć wystšpienia dla wielkiej widowni oraz nagrania wyjštkowego DVD. Sš też inne nagrody. Złotego Bšczka dla najlepszego zespołu, jaki wystšpił w historii festiwalu na Dużej Scenie, otrzyma w tym roku Hey.

Derby kraju

Grupa jest w znakomitej formie, co potwierdził album „Błysk" – ultranowoczesny, electro-rockowy. Katarzyna Nosowska, jak niegdyœ Agnieszka Osiecka, poprzez piosenki opisuje œwiat. Z bardzo kobiecej perspektywy, osoby, która nie znosi polityki i wojny, skoncentrowanej na przeżywaniu siebie, również w relacji z drugim człowiekiem, poprzez miłoœć, samotnoœć, naturę i Boga.

– Od dawna chętnie przebywam na marginesie głównego nurtu zdarzeń – powiedziała mi. – Chyba nawet z wiekiem się to pogłębia. Nie jest to popularna postawa, ale myœlę, że takich osób jest wiele.

Jednak nie zawsze udaje się zachować spokój. Nigdy wczeœniej nie było w tekstach Nosowskiej tak wiele społeczno-politycznych obserwacji jak na ostatniej płycie. Electro-rockowy przebój „Prędko, prędzej", ale również „Szum" i „Cud" dowodzš, że obserwuje „Jak się sztandarami, w szale okłada tłum". Warto zapamiętać opis tej sytuacji: to „derby kraju, derby co dzień, gdzie czerń w tęczę, a tęcza w czerń". Idealnie wyraża charakter kibolskiej „ustawki" polityków.

Podczas koncertu można spodziewać się przebojów ze wszystkich okresów działalnoœci zespołu, ale ton występowi będzie nadawał materiał z „Błysk".

Już teraz można sobie wyobrazić œpiewanš przez kilkaset tysięcy osób „Baœkę", gdy trwać będzie koncert Wilków. Ale zespół Roberta Gawlińskiego zagra też piosenki z najnowszej płyty „Przez dziewczyny". Gawliński nie ukrywał, że zmagał się ostatnio z problemami zdrowotnymi, tym bardziej cieszy jego powrót.

– Żyłem w mroku – powiedział mi. – Dopiero wiosnš dwa lata temu zaczšłem dochodzić do siebie. Pojechałem do Grecji oderwać się od rzeczywistoœci, pobyć na słońcu. Od razu napisałem kilka piosenek, które wyznaczyły dalszy tok myœlenia o nowej płycie Wilków tak mocno, że przerwałem nagrywanie solowej płyty utrzymanej w klimacie Quentina Tarantino, trochę kowbojskiej, pachnšcej kaktusami. Wrócę do tej płyty, ale Wilki okazały się ważniejsze. Tak to w życiu bywa, że artysta potrzebuje czasu, aby móc wrócić w pełni formy. W moim przypadku dłuższe przerwy zawsze się sprawdzajš. Po prostu czasami trzeba pomilczeć, żeby powiedzieć póŸniej coœ fajnego, ważnego.

Kiedy słucha się nowych piosenek, trudno nie poczuć nostalgii za balangami, za młodymi dziewczynami.

– Mówimy o nostalgii za młodoœciš – opowiada Gawliński. – Co się będziemy oszukiwać: odczuwa jš chyba każdy facet po skończeniu czterdziestki. Nowa płyta na pewno jest powrotem do minionych fajnych chwil. Jednoczeœnie jest wokół mnie, właœnie dzięki synom, mnóstwo młodych ludzi. Wpadajš pogadać, coœ zjeœć, wypić piwo. Opowiadajš o swoim życiu, co znalazło wyraz w piosence „Przez dziewczyny".

W Wilkach gra teraz syn Roberta – Beniamin.

– Wnosi do zespołu dużo młodzieńczej energii, gra na klawiszach, na gitarze i œpiewa. Na koncercie daje czadu – powiedział Gawliński.

Gitara wystarczy

Urbanator jest projektem skrzypka i saksofonisty jazzowego Michała Urbaniaka, który zasłynšł w œwiecie, uczestniczšc w nagraniu płyty „Tutu", na zaproszenie największej legendy jazzu – Milesa Davisa. Pierwszy album Urbanatora ukazał się w 1994 roku. W nagraniach wzięli udział liczni goœcie, w tym m.in. pianista Herbie Hancock, saksofonista Michael Brecker, basista Marcus Miller, a także raperzy Muckhead i Solid. Teraz, kiedy rap jest powszednioœciš, nikogo nie dziwi, ale Michał Urbaniak był jednym z pierwszych jazzowych artystów, którzy nadali mu wysokš rangę i prestiż.

Ostatnio towarzyszš mu Michael „Patches" Stewart – tršbka, Andy Ninvalle – wokal/rap, Femi Temowo – gitara, Troy Miller – perkusja, Marcin Pospieszalski – bas oraz Marek Pędziwiatr – klawisze. Michał Urbaniak gra zarówno na saksofonach altowym i tenorowym, jak i na skrzypcach, również elektrycznych. Warto zwrócić uwagę na Andy'ego „Stewlocks" Ninvalle – to raper i tancerz, jeden z najlepszych beatboxerów na œwiecie.

Piotr Bukartyk to gwiazda Przystanku Woodstock. W tym roku poprowadzi również warsztaty. Ma różne wcielenia – raz jest satyrykiem, raz balladzistš.

– Z weselszych piosenek wymieniłbym „Sznurek", piosenkę o jaraniu blanta – powiedział nam. – Nigdy nie miała teledysku, nie była promowanym singlem, a rozeszła się pocztš ogniskowš. Kiedy wyszedłem na dużš scenę Przystanku Woodstock, co dokumentuje DVD, nagle okazało się, że œpiewa ze mnš tłum ludzi i wszyscy znajš tekst. Fajnie. A ponieważ mam urodę radiowš i nie interesujš się mnš kolorowe magazyny, mogę spokojnie, niezauważony przejœć obok ulicznych grajków i cieszyć się, że nie wiedzš, że to właœnie ja trafiłem pod ich strzechy jak jakiœ, za przeproszeniem, Mickiewicz.

Z zagranicy

Brytyjskie Archive cieszy się w Polsce szczególnš popularnoœciš. Wypełniajš hale, grajšc muzykę, w której można dopatrzyć się połšczenia tradycji Pink Floyd i trip-hopu. Zespół w 1994 roku powołali do życia Darius Keeler i Danny Griffiths. Opus magnum zespołu pozostaje niezmiennie album „You All Look the Same to Me" z 2002 roku, na którym znalazła się długa, wydawać by się mogło, że nieradiowa ballada „Again". Pozory mylš. Utwór przez kilka tygodni zajmował 1. miejsce na Liœcie Przebojów Programu III Polskiego Radia, a w sumie spędził na liœcie aż 70 tygodni.

Wraz z ewolucjš brzmienia od trip-hopu do neoprogresywnego rocka skład zespołu znacznie się rozszerzył i dziœ uzupełniwszy się jeszcze o wokalistki Marię Q oraz Holly Martin liczy aż 12 osób. Ostatnim wydawnictwem formacji jest album „Restriction", który ukazał się w 2015 roku.

Warto obejrzeć również występ Nothing but Thieves. Pierwszš EP-kę „If You Don't Believe It Can't Hurt You" wydali w 2013 roku. Przełom nastšpił dwa lata póŸniej – w paŸdzierniku 2015 roku ukazał się ich debiutancki album zatytułowany „Nothing But Thieves" inspirowany twórczoœciš Arcade Fire, Kasabian czy Muse. Utwór „Trip Switch" z tego kršżka znalazł się na pierwszym miejscu Listy Alternatywnych Piosenek magazynu „Billboard". Majš też w dorobku obecnoœć na festiwalach w Wielkiej Brytanii: Isle of Wright i Reading and Leeds Festival oraz Glastonbury w 2016 roku.

New Model Army to legenda muzyki niezależnej. Zespół powstał w 1980 roku z inicjatywy Justina Sullivana. Od tego czasu New Model Army przeszli krętš drogę kreatywnych poszukiwań i tworzyli muzykę pod wpływem najróżniejszych gatunków i subkultur: od post-punka, poprzez folk-rock po metal i muzykę gotyckš. Sami kreujš swój wizerunek i sami decydujš o tym, co i kiedy nagrajš oraz kiedy wydadzš kolejne płyty. Takš wolnoœć dał im internet.

pełny program: www.woodstockfestival.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL